Festival se koná každoročně po celé Evropě, a to vždy první říjnový víkend.

„Ornitologové organizují pro veřejnost vycházky za pozorováním ptáků. Účastníci mají možnost získat mnoho informací jak o jednotlivých druzích, jejich životě, ohrožení a možnostech ochrany, tak o fenoménu ptačí migrace. Pro děti jsou připravené různé hry a kvízy s ptačí tématikou,“ předeslala Zuzana Homutová ze sdružení BirdLife.

Letošní, již šestnáctý ročník Festivalu ptactva, konkrétně upozorní na překážky, které musí ptáci při svých cestách na zimoviště překonat.

„Tažní ptáci mají mezi ostatními zvláštní postavení a jsou často i více ohroženi. Neodmyslitelně patří do krajiny našich zeměpisných šířek. Jaro bez kukačky nebo vlaštovky si nedovedeme představit, srpnový odlet rorýsů je známkou, že léto již spěje ke svému konci,“ vysvětlil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Akce v Tovačově, jejíž organizace se tady ujal Moravský ornitologický spolek, startuje v sobotu prvního října. Sraz je o tři čtvrtě na osm ráno u místních sádek. Exkurze se zastaví na Křenovském a Hradeckém rybníce. Zájemci se mohou k exkurzi připojit i kdykoli později přímo na hrázi rybníka.

Za pozorováním ptáků se o tomto víkendu vydají lidé nejen v České republice, ale i v dalších sedmatřiceti zemích Evropy a střední Asie. Akci organizuje mezinárodní sdružení BirdLife International, jehož českým partnerem je Česká společnost ornitologická­. (svr)