Oblečení, nádobí nebo lůžkoviny. Kapacita místností, ve kterých městský sociální šatník funguje, je dnes téměř zaplněna. Zájem o pomoc potřebným mezi lidmi je, s oblečením i předměty přijíždějí lidé z okolí – například z Veselíčka nebo ze Lhotky.

„Projekt se osvědčil, bylo to vidět i na únorové kauze ubytovny v Dluhonské, kdy jsme rozmisťovali lidi do zařízeních sociálních služeb po celé republice. Mnohé z nich jsme vybavili z prostředků sociálního šatníku," uvedla vedoucí oddělení sociální prevence a pomoci na přerovském magistrátu Marta Šintáková.

Lidé dostali základní oblečení či ložní prádlo. „Většinou se jednalo o lidi bez rodinných příslušníků nebo se zpřetrhanými rodinnými vazbami," dodala Šintáková.

Pro další materiální pomoc zřídil magistrát další dvě místnosti ve sklepních prostorách budovy. Ty by měly fungovat jako mezi-sezónní sklad, aktuálně potřebné věci a oblečení zůstávají v prostorách stávajícího sociálního šatníku.

Vybavit školáky

Nejvíce lidé poskytují dámské ošacení, naopak pánského oblečení i obutí je nedostatek. S blížícím se začátkem školního roku sociální pracovníci magistrátu přijímají také potřeby pro školáky. „Moc bychom školní pomůcky přivítali. Až se budou v průběhu srpna rodiny chystat a obnovovat školní potřeby, rádi bychom ty použité vydali dětem, které je potřebují," přiblížila.

Své další uplatnění tady najdou aktovky, pouzdra, sešity a obaly, vodové a temperové barvy, pastelky, cvičební úbory a další.

Mezi klienty jsou často rodiče samoživitelé, bezdomovci, ale také lidé zadlužení a nemocní, kteří nemají peníze na běžné výdaje. Materiální pomoc se za loňský rok dostala ke třiačtyřiceti lidem, letos je to k prvnímu srpnovému dni na třiašedesát klientů. Reálná čísla jsou ale vyšší. „Oblečení je vydáváno například matce, která má šest dětí a ty v celkovém počtu nejsou uvedeny," vysvětlila Marta Šintáková.

Sociální šatník je otevřen každí první pondělí v měsíci od 14 do 17 hodin. V krajních případech, především u aktuálních školních potřeb, je možné domluvit se i na telefonních číslech 581 268 748 nebo 606 640 872.