V jediném kulturním stánku ve městě to proto momentálně vypadá jako po bombardování. Firma dokončí práce v srpnu - a kulturní sezona tak může konečně začít.

„Začali jsme bouracími pracemi, demontáží parket a roštů a pokračovali vysazováním trámů z podsypů. Asi třetina dřeva byla napadena vlivem vyšší vlhkosti v řezivu a červotoči, parkety u baru jsou poničené plísní, takže je vidět jejich degradace. Se souhlasem památkářů trochu oproti projektu pozměníme konstrukci. Dřevotřískové velkoformátové desky budou montované přímo na trámy, které se uloží do původního podsypu,“ přiblížil Petr Glos z podlahářství v Uherském Hradišti, které práce provádí.

Nové parkety v „měšťáku“ budou opět dubové.

Stavebníci vymění asi 400 metrů čtverečních plochy, což je méně, než se původně plánovalo.

„Výměna parket v malém sále nakonec nebude nutná, protože jsou v dobrém stavu a čeká je jen přebroušení a povrchová úprava,“ upřesnil.

Vzkaz pro budoucnost

Podle pamětníků se podlahová krytina ve velkém sále měnila v roce 1978, ale také v roce 1992, kdy se prováděla generální rekonstrukce Městského domu. A právě tuto éru připomíná vzkaz, na který firma narazila při výměně původních parket.

„Třicet let starý vzkaz z března 1992 tady zřejmě zanechala firma, která tehdy prováděla rekonstrukci měšťáku. Zřetelně jsou podepsáni i parketáři - Šrot a Odstrčil. Zvažujeme, že bychom i my zanechali pod novými parketami vzkaz příštím generacím,“ řekl manažer kultury Městského domu v Přerově Pavel Ondrůj.

Ten vnímá stavební úpravy v historické budově, která je desítky let centrem kulturního a společenského života ve městě, s jistou nostalgií.

„Jako pro každého Přerováka, který prožil část svého života v Městském domě, je pro mě citlivou záležitostí, když vidím, v jakém stavu je dnes podlaha. V době před covidem bylo běžné, že Městským domem za rok prošlo téměř 40 tisíc lidí. Na ty počty návštěvníků v minulých desetiletích tedy parkety opravdu vydržely hodně. Výhodou těch nových je, že nebudou tak vrzat a houpat,“ poznamenal.

František Nedvěd i Cimrmani

Program v Městském domě odstartuje už v září a diváci by se měli dočkat všech odložených představení a koncertů.

Vůbec poprvé vystoupí na pódiu 8. září Moravské klavírní trio, 22. září pak František Nedvěd a 25. září se mohou posluchači těšit na další odložený koncert - Gary Moore tribute band, což je projekt syna slavného kytaristy Jacka.

Fanoušci Divadla Járy Cimrmana si pak 7. října užijí představení Dobytí severního pólu.

Právě 7. října loňského roku se přitom kultura v Přerově kvůli pandemii nadlouho odmlčela a Městským domem zněl naposledy potlesk diváků.