„V sále Městského domu prošoupalo taneční střevíce několik generací Přerovanů. Podzimní sezona by už měla začít s novými dubovými parketami, které nahradí třicet let starou krytinu. Podle techniků vykazuje poruchy - nerovnoměrné opotřebení, a to místy až na surové dřevo, otevřené spáry mezi vlýskami a nerovnoměrně sesedlý podklad. Další broušení už není možné,“ řekla mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

Výměnu parket v obou sálech i předsálí zajistí firma z Uherského Hradiště, která práce provede za 2 miliony 721 tisíc korun. Dělníci mají na práci 122 kalendářních dnů.

„Stávající krytina byla položena během generální opravy, kterou procházel Městský dům od konce osmdesátých let až do roku 1991. Od té doby se parkety jen přebrušovaly, takže dnes vržou a prohýbají se,“ přiblížila.

Očkování proti covidu. Ilustrační foto
Nemocnice v Přerově začala s očkováním 70+. Většina praktiků ale čeká na vakcíny

Zřejmé na první pohled

Secesní Městský dům stojí na Masarykově náměstí od roku 1897 a je jediným kulturním stánkem v Přerově. Za normální situace by v těchto dnech vrcholila plesová sezóna, konaly se koncerty a divadelní představení. Kvůli pandemii ale kultura strádá a velký sál od podzimu slouží pouze pro zasedání radních a konání městského zastupitelstva.

„Třicet let se na parketách podepsalo a je to zřejmé na první pohled. V posledních letech už nás lidé z vedení Kulturních a informačních služeb města upozorňovali na stav podlahy a žádali, abychom našli řešení,“ zmínil přerovský primátor Petr Měřínský (ANO).

Původní finanční odhad projektanta hovořil o částce přes 3,5 milionu korun. Ve výběrovém řízení byla ale nakonec vybrána firma, která nabídla o 900 tisíc korun nižší cenu. Město má navíc možnost čerpat na výměnu parket dotace.

Uzavřené dětské hřiště v Jasínkově ulici v Přerově, 2. dubna 2021
Na dětská hřiště se v Přerově nedostanete. Jinde je nechali otevřená

Vlysy kladené na rybinu

Ve velkém sále vznikne nová podlaha na ploše 275 metrů čtverečních, v malém zabere 90 a v předsálí 124 metrů. Technické podmínky zakázky jasně definují, že veškeré řezivo, které bude při práci použito - tedy původní i nové - musí být ošetřeno proti dřevokazným plísním, houbám a škůdcům. Na hrubou podlahu mají být položeny velkoformátové desky z dřevotřískového materiálu.

„Desky firma položí ve dvou vrstvách, musejí být přišroubovány k podkladu, slepeny a vzájemně prošroubovány. Na takto vytvořený pevný a rovný podklad se položí nová čistá podlaha - celoplošně lepené vlysy, kladené na rybinu,“ doplnila Ivana Pinkasová z přerovského magistrátu.

Městský dům, který je nemovitou kulturní památkou, prošel v minulosti mnoha úpravami interiéru. Největší rekonstrukce proběhla ve třicátých, a pak i v osmdesátých letech minulého století, kdy došlo k úpravám vnitřních prostor, ale také instalaci nových sítí a zajištění statiky. V roce 2017 dostal „měšťák“ nová okna a o dva roky později také moderní scénické osvětlení.