Konkurenční farmářské trhy se obávají odlivu zákazníků z výstaviště

Svou premiéru měly v sobotu dopoledne a do centra přilákaly stovky lidí.

Náměstí T. G. Masaryka lemovaly od osmi hodin ráno přes dvě desítky prodejních stánků. „Chtěli jsme oživit dění v centru, a tak jsme se rozhodli uspořádat městské trhy se vším, co k tomu patří. Počasí vyšlo, i sortiment je zajímavý,“ pochvaloval si nápad radní Václav Zatloukal (ČSSD).

„Nechtěli jsme tu žádné asijské prodejce, textil nebo obuv, ale hlavně domácí výrobce, a to z Přerovska a okolí, Valašska či Slovenska,“ upřesnil Marek Dostál z občanského sdružení, jež trhy pořádá. Lidé si mohli na tržišti koupit třeba domácí sýry, ryby, uzeniny, ale také pštrosí vajíčka, koření nebo různé výrobky ze dřeva.

Radní mají představu, že by se trhy mohly konat pravidelně, a to jednou za dva týdny. „Nevýhodou je, že náměstí T. G. Masaryka je o něco menší než to Horní. Do budoucna bychom tedy chtěli akci přesunout sem,“ doplnil Zatloukal.

Trhy na Horním náměstí se prý uskuteční už v období před vánočními svátky. „Nechali jsme vyrobit vyřezávaný betlém, který chceme umístit na prostranství u městské galerie. Trhy by vánoční atmosféru ještě více podtrhly,“ podotkl.

V současné době připravuje pracovní skupina města nový tržní řád. „Během října ho vyvěsíme na webových stránkách města a dáme lidem k diskusi. Jak často se budou trhy konat, ukáže dnešní zkušenost,“ řekl radní s tím, že řád bude obsahovat mimo jiné i zákaz podomního a pochůzkového prodeje.

Že se v Přerově tradice okamžitě ujala, o tom svědčila i spokojenost lidí. „Konečně se na náměstí něco děje a neprodává se tu jen punč s bramboráky. Nakoupila jsem koření, trdelníky, ale také sýry a pražené oříšky. Trochu mi ale chybí keramické výrobky,“ řekla Iveta Koňaříková z Přerova.

Podle Dariny Jančíkové z Předmostí by se akce více hodila na Horní náměstí. „Nahoře je určitě více místa, projet tu s kočárkem je docela problém,“ shrnula mladá žena.

Na doby, kdy se trhy konaly na Horním náměstí, zavzpomínal jeden z přerovských starousedlíků. „Pamatuji, že někdy v šedesátých letech se stánky táhly z Horňáku až po Žerotínovo náměstí. Prodávalo se všechno možné, i živá zvířata,“ vzpomněl starší muž.

Mile překvapený zájmem lidí byl i mluvčí magistrátu Bohuslav Přidal. „Odhadem je tu tak pět set lidí. O hudbu se postaral dechový orchestr z holandského Cuijku, který trhy určitě oživil,“ poznamenal.

Jediný, kdo není konkurenční akcí zrovna nadšený, je pronájemce přerovského výstaviště Milan Chytil. Ten zde pořádá od prosince loňského roku farmářské trhy.

„Je to prazvláštní způsob ze strany města, jak okopírovat akci a oživit náměstí. Podle mě by radnice v této oblasti neměla vůbec podnikat,“ myslí si Chytil, který se obává odlivu návštěvníků z farmářských trhů.

Zatímco na městské trhy je vstup zdarma, návštěvníci výstaviště musejí platit vstupné. Chytilovi prý nevadí konkurence, jde mu spíše o princip. „Není fér, když město v této oblasti podniká, nás to poškodí,“ podotkl.

Návštěvníci trhů to ale nevnímají nijak kontroverzně. „Budeme chodit na výstaviště i sem, navíc termíny konání obou akcí se liší, takže to nevnímáme jako problém,“ shodli se starší manželé, které oslovil Přerovský deník.