„Městský kamerový systém je v ulicích Přerova od roku 1997, kdy bylo zřízeno prvních šest bodů v centru a také v okolí nádraží. V současné době je na území města 27 kamer, které monitorují situaci v problémových lokalitách a na místech, kde dochází častěji k incidentům,“ uvedla mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

Kamery slouží městské policii k odhalování pachatelů přestupků či trestných činů, ale pomáhají také dohlížet na dění v sociálně vyloučených lokalitách. Strážníci mají díky nim i lepší přehled o dopravní situaci a kolizích ve městě.

Technický stav serveru už dnes neodpovídá nárokům celého systému, protože rostou požadavky na kvalitu obrazu a záznamu, ale i na archivaci.

„Také kamery jsou postupně modernizovány - analogové jsou nahrazovány digitálními IP kamerami, které mají vyšší nároky na datové připojení, a zároveň se zvyšuje požadavek na diskové úložiště,“ řekl přerovský primátor Petr Měřínský (ANO). Stávající systém, který byl navržen pro analog a výrazně nižší počet kamer, už je na hranici výkonnosti. „Server je přetížený a hrozí jeho kolaps,“ podotkl.

Radní už zadali veřejnou zakázku a oslovili čtyři firmy k podání nabídky. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky je 680 tisíc korun.