Po přemístění profesionálních hasičů do moderní zbrojnice, která nyní vyrůstá v ulici 9. května, by hrozil podobný osud také dnešnímu sídlu sboru v ulici na Šířavě.

Radní chtějí tento objekt využít pro potřeby městské policie.

Stavba nové hasičské zbrojnice v ulici 9. května začala loni na podzim a objekt má být podle smlouvy hotový za čtyři sta dní.

Do moderního objektu, jehož zbudování přijde na 196 milionů, by se měli hasiči přestěhovat na jaře příštího roku.

Po jejich odchodu ale osiří objekt na Šíravě, který ve třicátých letech minulého století sloužil jako činžovní dům a hasiči ho využívají od roku 1953.

„Intenzivně jednáme s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových o směně budovy hasičské zbrojnice za objekt bývalé soukromé školy v Palackého ulici 19. Ten nyní patří městu, ale je prázdný a nevyžitý. Stát o něj má zájem a chce ho využít pro potřeby Úřadu práce,“ nastínil náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Ke směně ale může dojít až ve chvíli, kdy hasiči prohlásí budovu zbrojnice na Šířavě za nepotřebnou.

„Plány na její využití máme. V budoucnu by se sem mohla přestěhovat Městská policie, která dnes sídlí ve stísněných prostorách na Masarykově náměstí. V objektu budou sídlit také dobrovolní hasiči,“ upřesnil.

Ostuda města

Přerov si už v minulých letech poradil s některými brownfields, která zbytečně zatěžovala městskou pokladnu vysokými náklady na provoz.

Město se zbavilo bývalého Chemoprojektu, ve kterém má vzniknout centrum pro pacienty s Alzheimerovou chorobou, ale může konečně nabídnout k prodeji i někdejší armádní budovu v Čechově ulici.

Tento objekt léta chátral a nyní ho má zájem odkoupit soukromý investor, který ho chce přebudovat na dům s byty a obchůdky.

Přerovští radní chtějí řešit také vzhled Masarykova náměstí, které hyzdí hned několik zchátralých objektů. Chátrá nejen Blažkův dům, ale odpudivý je i pohled na budovu na náměstí T. G. Masaryka 8 v blízkosti Městského domu.

„Také administrativní budova na náměstí T. G. Masaryka 16 je ostudou města a bylo by vhodné, kdybychom s tím něco udělali. Na jednání zastupitelstva jsme už dříve jednali o prodeji budov, ale návrh na prodej těch na náměstí, které jsou v opravdu katastrofálním stavu, neprošel,“ připomněl primátor města Petr Měřínský (ANO).

Stejný materiál dostanou zastupitelé na stůl i v červnu.

„Chystám koncepci, co s majetkem města a mám odvahu nabídnout tyto budovy opět k prodeji, protože chátrají obrovským způsobem. Dokud ekonomika roste, je doba pro prodej zajímavá. Je to ale na rozhodnutí všech pětatřiceti zastupitelů,“ uzavřel primátorův náměstek Michal Zácha.