Dnes zaměstnává na pět desítek lidí a během uplynulých dvaceti let se jí podařilo postupně získat ztracenou důvěru občanů.

Přerovští strážníci oslavili ve čtvrtek významné jubileum s velkou parádou. Pro děti ze základních a mateřských škol připravili na náměstí T. G. Masaryka zajímavý program, plný soutěží a her.

Školáci si mohli vyzkoušet třeba simulovaný náraz na trenažéru, usednout do služebního auta, či si zastřílet na laserové střelnici.

K vidění byly ukázky výcviku psovodů a děti si mohly prohlédnout prostory budovy Městské policie.

Součástí oslav bylo dopoledne slavnostní ocenění dlouholetých pracovníků Městské policie, pro ceny si ale přišli také šéf přerovských policistů Martin Lebduška, ředitel hasičů Miroslav Čoček, Michaela Sedláčková z krajského ředitelství policie a řada dalších osobností.

Na éru, kdy Městská policie vznikala, vzpomínal bývalý starosta Petr Dutko.

„Bezpečnost obyvatel Přerova spočívala těsně po revoluci pouze na bedrech republikové policie. Ta ale řešila hlavně trestné činy a nikdo se tehdy nezabýval třeba rušením nočního klidu či přestupky proti veřejnému pořádku. Založením Městské policie se tato mezera vyplnila,“ řekl.

U zrodu stála hrstka lidí

Podle bývalého ředitele Milana Slaměníka stála u zrodu Městské policie pouze hrstka lidí.

„Základ tvořilo asi dvacet lidí a během prvních let jejich počet vzrostl na čtyři desítky,“ vzpomněl. V devadesátých letech bylo asi nejtěžším úkolem získat zpět důvěru občanů. „Trvalo dlouhá léta, než si na nás lidé zvykli,“ podotkl. Za totality totiž většina občanů vnímala tehdejší Veřejnou bezpečnost jako nástroj represe.

V současné době má Městská policie na pět desítek zaměstnanců, změnilo se její technické zázemí i vybavení.

Strážníky v Přerově je možné potkávat každý den v ulicích, dohlížejí na bezpečnost dětí u přechodů škol, ale podílejí se i na náročnějších zásazích – zajišťují pořádek při hokejových utkáních nebo při pochodech extrémistů.

„Největší díl představuje náš každodenní chleba, řešení výtržností, dopravních přestupků, ale také chování asociálů. Za nejnáročnější zásahy v minulých letech považuji pomoc při povodních či pochod radikálů v roce 2009,“ uvedl zástupce ředitele Městské policie Miroslav Komínek.

I podle něj je velkým úspěchem, že se podařilo změnit vnímání veřejnosti a strážníci si získali zpět její důvěru.