Důvodem tak razantního řešení je havarijní stav areálu a fakt, že zchátralé budovy ohrožují obyvatele v této části města. Asi před dvěma měsíci se dokonce zřítila část zdi továrny a zasáhla obytný dům v sousední romské čtvrti.

„Radní schválili zadání veřejné zakázky na provedení demoličních prací. Bude to nákladná akce a přijde na více než šest milionů korun,“ uvedla náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS).

Podle jejích slov je však zahájení demolice nutností a město ji i přes náročnost stavebních prací nehodlá odkládat. „Z budov se pomalu ztrácejí nosníky a hrozí zřícení továrny. Nemůžeme dál čekat,“ vysvětluje Grambličková. Zchátralý objekt kdysi významné slévárenské firmy na Moravě totiž rozebírají místní Romové a postupně odvážejí do sběru.

Město už oslovilo pět firem, které by mohly demolici provést. „Kvůli nutnosti zbourání slévárny jsme na tuto akci museli vyčlenit část financí z prodeje akcií Kabelové televize, které jsou určeny na stavbu Tyršova mostu,“ řekla náměstkyně primátora.

Kdy přesně bude demolice provedena, nedokážou zástupci města zatím odhadnout. Bývalá slévárna Heinik se nachází na ploše zhruba 6 tisíc metrů čtverečních, z toho jen budovy zabírají 4 tisíce čtverečních metrů.