„Zakázka je specifická tím, že jde o formu koncesního řízení, tedy koncese na službu. V případě koncese jde provozní riziko za dodavatelem,“ vysvětlil náměstek primátora Vladimír Lichnovský (ANO).

Město oslovilo tři dodavatele a řízení bylo otevřené, takže se mohli hlásit i další. „Přihlásil se jeden dodavatel, který měl zájem provozovat u nás službu sdílených kol. Hodnotící komise, která posoudila nabídku, zjistila, že je v pořádku a radě města ji doporučila,“ popsal.

Provoz sdílených kol v Přerově zajistí společnost Nextbike, která byla jediným účastníkem koncesního řízení. „Cena, kterou společnost nabídla, je asi o třicet procent nižší, než jsme předpokládali. Mám tedy radost, že rozpočet města ušetří. Otevře se tím prostor pro případné větší množství výpůjček, pokud by byl o službu zájem,“ řekl Lichnovský.

V Přerově začala tento týden výměna poničeného chodníku v ulici 9. května u městského hřbitova.
V Přerově začala oprava poničeného chodníku u hřbitova

Služba začne fungovat od 1. července. Stojany na sdílená kola lidé najdou na frekventovaných místech ve městě. V centru Přerova například na Masarykově náměstí u Blažkova domu, Pod Valy, ale také u budovy magistrátu v Bratrské ulici nebo u hradeb. Objeví se v blízkosti bazénu, na Velké Dlážce, u Michalova, v Předmostí nebo u Meopty.

Dosah budou mít i pro obyvatele velkých sídlišť - u nemocnice, poblíž ZŠ Trávník, u obchodního centra Trumf, U Tenisu, ZŠ Želatovská a před hotelem Zimní stadion.

Sdílená kola mohou využít i studenti - stojany najdou u brány před budovou Gymnázia Jana Blahoslava, před Střední průmyslovou školu a u Gymnázia Jakuba Škody.

Problém vyčistit chodník mají někdy i technické služby. Skupinky pobudů se totiž často uvelebí přímo na chodníku.
Opilci u nákupních center obtěžují. Město jim chce vypálit rybník

Zájemci se mohou svézt také od lokality na Jižní čtvrti, kola budou i u Kauflandu v Lipnické a Želatovské ulici, chybět nebudou ani u Laguny, malého Tesca nebo Galerie Přerov. Vypůjčit si kolo mohou také obyvatelé místních částí - stojany najdou u místních prodejen.

„Místní části si samy vytipují lokalitu, kam chtějí stojany na sdílená kola umístit,“ doplnil náměstek primátora pro dopravu Tomáš Navrátil (ANO).

Prvních patnáct minut jízdy na sdíleném kole bude zdarma. Za dalších třicet minut zaplatí uživatel 25 korun. Cena jak pro letošní, tak příští rok se bude odvíjet od skutečného počtu výpůjček. Pro letošní rok město na tuto službu vyčlenilo zhruba 2 miliony korun.

Poděkujte hasičůmPoděkujte hasičůmZdroj: Grafik redakce