Tamní zastupitelé totiž už v červnu vyhlásili amnestii pro neplatiče. Pokud dlužníci uhradí své dluhy do konce roku, bude jim odpuštěn poplatek z prodlení.

Ten přitom v řadě případů i několikanásobně přesahuje původní dlužnou částku a každým dnem narůstá.

„Amnestie je plošné, jednorázové a mimořádné prominutí poplatku z prodlení u dluhů za byty. Od této aktivity si slibujeme alespoň částečné snížení dluhů za bydlení. Zároveň se tak ale snažíme vyjít vstříc těm dlužníkům, kteří se tím, že neplatili za byt, dostávají do kolotoče neustále narůstajících dluhů,“ vysvětlil starosta Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl.

Neplatiči však mohou amnestii využít jen v případě, že nemají žádné dluhy na nájemném z bytu nebo úhradě za služby spojené s užíváním bytu, případně neuhrazené náklady soudního řízení.

Lidé dluží na nájemném milion a půl

Částa, kterou nájemníci Lipníku dluží, není zanedbatelná. „Ke konci srpna dlužilo městu na nájmu a službách spojených s bydlením asi 190 osob částku více než 1,5 milionu korun,“ upřesnila mluvčí lipnické radnice Magdalena Gladišová.

K tomu, aby byl poplatek z prodlení prominut, nemusejí dlužníci podávat žádnou žádost. Podmínkou však je, že nejpozději do konce roku předloží originál dokladu o zaplacení dluhu.