Je to trochu smůla, protože město hodlá investovat tři miliony korun do zvelebení prostranství mezi školami v Palackého ulici v těsném sousedství pasáže. Pokud radní dodrží své sliby a záměr nezůstane jen na papíře, bude v místech, kde dnes bez ladu a skladu parkují auta, odpočinkové prostranství s lavičkami a zelení.

Proč se zastupitelům do koupě nebytových prostor a domů v Palackého a Kratochvílově ulici, tedy v samotném srdci Přerova, nechce? Hlavním důvodem je zchátralý vzhled pasáže a nutnost velkorysých oprav. Ty by podle realistického odhadu přišly na desítky milionů korun.

Majitel objektů do úprav pasáže v posledních letech téměř neinvestoval a výsledek je vidět – kromě špinavé dlažby a poničených zdí je v havarijním stavu i zastřešení.

Koupit? Nekoupit?

„Pro rozhodnutí máme málo informací. Nevíme například, kolik by oprava pasáže stála. Cena je podle mého nadhodnocena – Škodovku jsme kdysi prodávali za 1,5 milionu korun," míní třeba opoziční zastupitelka Anna Pospíšilová (SpP).

Podle primátora Jiřího Lajtocha (ČSSD) by se mělo město velké pasáže ujmout.

„Procházet tudy je životu nebezpečné, město by ji mělo vlastnit. Je to ale otázka ceny, která by měla být podstatně jiná," konstatoval s tím, že v minulosti byla zpracována i studie na její opravu.

Někteří zastupitelé ale upozorňují na to, že město je příliš zadlužené, než aby si takovou investici mohlo dovolit.

„Víme, kolik má město dluhů. V pasáži investovat nemůžeme, protože na to nemáme," soudí Ludmila Tomaníková (KSČM). Záměr, aby se město odkoupením pasáže zabývalo, tedy na posledním jednání zastupitelstva neprošel.

Historie pasáže

Velká pasáž, která propojuje Palackého s Kratochvílovou ulicí, měla podle pamětníků ve třicátých letech minulého století nenapodobitelnou atmosféru. V roce 1924 ji vybudovali manželé Köhlerovi. Byly zde obchůdky drobných živnostníků, kteří si říkali „pasážníci".

„Například prodej bot Merta, oprava a prodej hudebních nástrojů Just, řeznictví a uzenářství Sekera nebo lahůdky a smíšené potravinářské zboží Bouda. Těch obchůdků tu tehdy bylo strašně moc," vzpomínala kdysi pamětnice Alena Boudová, jejíž tchán Jindřich Bouda měl v pasáži „specielní obchod ušlechtilých vín, jemných likérů, jižního a tuzemského ovoce a lahůdek všech světadílů".

V devadesátých letech minulého století odkoupil domy s byty a nebytovými prostory Petr Peška. Plány na revitalizaci ale tehdy ztroskotaly, protože se nedohodl s městem. Od té doby velká pasáž chátrá.

Nove Přerovsko - videoobrázek