Ta byla stanovena na 18 milionů. V podmínkách výběrového řízení však tato cena není uvedena. Zástupci města to zdůvodňují tím, že chtějí dát prostor co nejvíce zájemcům.

„Ve výběrových řízeních na prodej nemovitostí většinou cenu nevyhlašujeme. Nabízíme tím volný prostor pro zájemce, kteří si mohou odhadní cenu samozřejmě zjistit. Objekt bude ale v každém případě odprodán nejvyšší cenové nabídce. Nevylučuji, že může nastat i situace, že objekt bude prodán za nižší částku než je jeho odhadní cena,“ řekla náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS).

O tuto sedmipatrovou nemovitost, která se nachází ve značně zchátralém stavu, mohou investoři projevit zájem do poloviny dubna. Proč však ve výběrovém řízení nefiguruje odhadní cena, vysvětluje i přerovský radní Václav Zatloukal (ČSSD).

„Když uvedete cenu, mnohdy se stává, že to odradí a do výběrového řízení se nikdo nepřihlásí. Může se stát, že se tím zájemci zbytečně zaleknou,“ myslí si radní Zatloukal.

Někteří přerovští zastupitelé se však domnívají, že odhadní cena mohla ve vyhlášeném výběrovém řízení zaznít. „Ta cena tam klidně mohla být uvedena. Jen doufám, že nedojde k tomu, že tento objekt bude prodán pod cenou. To by však muselo schválit zastupitelstvo. Můj názor je ale takový, že město si tuto nemovitost mělo nechat ve svém vlastnictví. Radní byli v minulosti pověřeni tím, aby získali na rekonstrukci a přestavbu tohoto objektu dotaci a vybudovali v něm startovací byty. V této věci ale rada vůbec nejednala, což mě mrzí,“ řekl k tomu zastupitel Petr Laga (KSČM).

Jiní zastupitelé si myslí, že pro město bude vysvobození, když o tuto nemovitost projeví někdo vážný zájem. „Cena samozřejmě nemůže být směšná, ale pokud bude jen trochu odpovídat realitě, tak ať už to někdo koupí. Objekt nezadržitelně chátrá a jeho rekonstrukce bude stát nemalé finanční prostředky. Samozřejmě k prodeji může dojít jen s tou podmínkou, že tento objekt bude sloužit k bydlení,“ řekl zastupitel Josef Nekl (KSČM).

Podobný názor sdílí i zastupitel opoziční strany Společně pro Přerov Richard Šlechta. „Pokud nabídka investora bude pro město atraktivní a nepůjde o ryze komerční záměr, uvítám, když se městu podaří budovu prodat,“ řekl Šlechta.

Výběrové řízení bez uvedené ceny však u některých vyvolalo spekulaci, že město tento objekt odprodá hluboko pod cenou.

„V takové záležitosti většinou bývá v podmínkách uvedena minimální cena. Tento postup mi tedy připadá nestandardní a nasvědčuje tomu, že tam, kde není stanovena spodní hranice, dojde k prodeji za daleko nižší částku. Podobný případ se už v Přerově nejednou stal. Například při prodeji bývalé porodnice,“ řekl odborník na reality, který si nepřál uvést své jméno, ale reakce je má k dispozici.

Petra Poláková-Uvírová a Dagmar Rozkošná