Kultura v Městském domě se loni těsně před vyhlášením nouzového stavu rozloučila představením Divadla Járy Cimrmana České nebe, za společenskými událostmi zase udělaly tečku ples města nebo vyhlášení nejlepšího sportovce Olomouckého kraje. Velký sál sice na podzim na chvíli ožil, ale radost netrvala dlouho.

„Naposledy vystoupil počátkem října Felix Slováček se svým kvartetem. Zahajovací koncert nového cyklu Setkání žánrů byl ale zároveň posledním. Na tuto zvláštní dobu se nám podařilo prodat přes sto abonentek, které stále platí a milovníci vážné hudby je využijí, jakmile to situace umožní,“ řekl manažer kultury Městského domu v Pavel Ondrůj, který se pro většinu odložených akcí snaží najít v kalendáři nové termíny.

Maturitní plesy zřejmě nebudou

Za současné epidemiologické situace jsou ale podle něj jakékoliv dramaturgické plány pověstným věštěním z křišťálové koule. Vládní nařízení jsou totiž nekompromisní.

„Loni touto dobou žil Městský dům naplno. Se studenty jsme řešili, jestli jim povolíme konfety na plesech, a jaký bude program. Teď je situace jiná - maturitní plesy zřejmě vůbec nebudou. Taneční jsme přeložili na přelom února a března, ale obávám se, že ani tento přesun není poslední,“ zmínil.

Některé akce se přitom odkládají už potřetí.

„Aby se mohla kultura v měšťáku rozhýbat, potřebujeme, aby protiepidemický systém PES dosáhl druhého stupně. A to je zatím hudba budoucnosti,“ míní.

Nový provozovatel restaurace

Přerovští radní před časem vybrali nového provozovatele restaurace v Městském domě.

Původní nájemce - hotel Jana - totiž městu vypověděl smlouvu a restaurace je od loňského března uzavřená. Hledání nového nájemce trvalo měsíce.

Podle zástupců vedení města jsou finanční ztráty značné.

„Provoz restaurace byl ztrátový už v době, kdy jsme ji provozovali sami. Jen na vytápění se tato částka vyšplhala na jeden milion korun. Ztráty za loňský rok jsme zatím nevyčíslili,“ konstatoval přerovský primátor Petr Měřínský (ANO).

Otevřeme, až budou hosté

Nový provozovatel restaurace, kterým je společnost Apetit Jaroslava Urbance, má s městem uzavřenou smlouvu od 1. března. Zda se ale v tomto termínu otevře, je zatím ve hvězdách.

„Plánovat si teď, že si zajdu na guláš a pět knedlíků, je předčasné. Zvony se třesou v každé hospodě a podniku, který pracuje ve službách nebo turistickém ruchu. Musím se chovat jako ekonom, a jen nastartování provozu nás přijde na milion korun. Otevřeme tedy až ve chvíli, kdy do restaurace přijdou hosté,“ řekl Jaroslav Urbanec, který provozuje v Přerově také Bistro Modrák a zabývá se i rozvozem jídel.

„Když bude nejhůř, předěláme židličky v restauraci na čekárnu a můžeme tu do doby, než se otevře, provádět antigenní testy,“ uzavřel s ironií v hlase.