Nyní tam nezaměstnanost překročila 25 procent. Dá se říct, že na úřadu práce je tak evidován prakticky každý čtvrtý ze šesti stovek obyvatel. To je nejvyšší hodnota z celkových zhruba sto obcí na Přerovsku.

Hned za Měrovicemi nad Hanou jsou na tom s nezaměstnaností nejhůře Dolní Těšice na Hranicku. „To mě nepřekvapuje. O tom, že naše obec má nejvyšší nezaměstnanost, víme. Co k tomu říct? U nás je silně zastoupena romská populace. K romské národnosti se hlásí až 150 osob. Mezi nimi je nezaměstnaných nejvíce,“ zhodnotil situaci František Jašek, starosta Měrovic nad Hanou, kde žije přes 650 lidí.

Podle jeho slov počet romských obyvatel v obci každoročně stoupá. „Stěhují se k nám z různých míst v Čechách, na Moravě, ale i ze Slovenska,“ upřesnil starosta Jašek. Ten k tomu dále dodal, že s vysokou nezaměstnaností se obec potýká už delší dobu. Před několika roky se pohybovala dokonce kolem 30 procent.

Vysokou nezaměstnanost v této obci potvrdil také pracovník Úřadu práce v Přerově. „Měrovice nad Hanou patří dlouhodobě k obcím s nejvyšší mírou nezaměstnanosti na Přerovsku. V březnu se tam hodnoty vyšplhaly na 25,3 procenta,“ sdělil analytik úřadu práce Bedřich Šenvajc.

Na otázku, zda se dá vysoká nezaměstnanost v obci řešit, krčí starosta rameny. „Měli jsme snahu umístit dva romské spoluobčany na veřejně prospěšné práce, ale jeden to zakrátko vzdal s tím, že bude raději pobírat sociální dávky a přitom pracovat načerno,“ podělil se o svou zkušenost starosta Měrovic nad Hanou.

Ten vidí jako jediné účinné řešení, které by vedlo ke snížení nezaměstnanosti, zredukovat sociální dávky. Jedině toto opatření by prý vedlo u některých jedinců ke snaze najít si zaměstnání.

„Naši romští spoluobčané, kteří nemají práci, mají poměrně jednotvárný denní režim. Dopoledne dlouho spí, pak vysedávají na lavičkách a opalují se. S mladšími ale bývají v poslední době problémy. Stoupá u nich agresivita, což se projevuje třeba ve škole,“ popsal starosta Jašek.

Míra nezaměstnanosti vzrostla v březnu ve všech mikroregionech na Přerovsku kromě Lipnicka. Nejvíce však stoupla právě na Kojetínsku.