Přestože přišli smuteční hosté v černém, některé vzpomínky na Paula Rausnitze vyloudily na tváři přítomných úsměv. Třeba ta, o kterou se podělila jeho manželka Marie Vlašicová. Podle ní Paul daroval svému obchodnímu partnerovi celou krabici zákusů, přestože je sám miloval, a měl na ně obrovskou chuť.

„Dával vždy s teplou rukou, tak jak ho to naučila jeho maminka,“ řekla.

Nelehké začátky podnikání Paula Rausnitze v Přerově vylíčil bývalý generální ředitel Meopty Vladimír Chlup.

„Bylo to před čtvrt stoletím, kdy se Meopta dostala do největší krize, a rozhodovalo se, jestli padne nebo ne. Mnoho ekonomů došlo k závěru, že jedinou možnou cestou je likvidace společnosti a její konkurz,“ popsal.

Z obchodníka zachráncem

Paul Rausnitz s ním jel tehdy do Prahy a řekl bankéřům, že dluh Meopty převezme, a peníze zaplatil.

„Podle mě to byl ten okamžik, kdy Paul nastoupil na palubu Meopty a stal se Meopťákem. Tímto krokem si získal lásku svých dětí a já si s odstupem času dovoluji tvrdit, protože ta láska byla opětovaná, že to Paula změnilo. Kdyby nebylo té lásky, Paul by byl možná dál jedinečným obchodníkem, ale tím krokem, který udělal, se stal zachráncem,“ zmínil.

Na Paula Rausnitze vzpomínal i bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský.

„S příchodem jeho smrti jsem hledal světové osobnosti, ke kterým bych Paula Rausnitze přirovnal, a které jsou až fatálně spojeny s místem. A našel jsem dva - Sokrata s Aténami a Immanuela Kanta s Královcem. Třetí osobností tohoto druhu je Paul Rausnitz, který byl s Přerovem až fatálně spojen. Přišel, uviděl marasmus a zvítězil,“ řekl.

Čestným občanem

Podle primátora Petra Měřínského není v novodobé historii Přerova příliš mnoho osobností, které by získaly titul čestný občan města.

„Čestné občanství získali jen tři muži. V roce 1990 to byl in memoriam zakladatel podniku Kazeto Karel Zejda, o osm let později se této pocty dostalo Karlu Janouškovi. Devadesátiletý Paul Rausnitz byl jediným žijícím držitelem této ceny,“ připomněl.

Pavel Smutný z česko-izraelské společnosti ocenil, že byl Paul Rausnitz z toho druhu lidí, kteří tvořili stát. „Byl příkladem toho, že dobro a píle se vyplácejí a svět není tak strašně zlý, jak často vidíme, nebo si myslíme,“ zmínil.

Na osobnost majitele Meopty vzpomínali také generální ředitel firmy Vítězslav Moťka a nejbližší příbuzní Paula Rausnitze. Slova uznání zazněla i z úst zástupce ředitele krajského vojenského velitelství v Olomouci Eduarda Trtílka nebo Jiřího Kubaly, předsedy spolku letců. Ten předal manželce Paula Rausnitze Marii Vlašicové in memoriam Medaili Českého svazu letectví.