Společnost Meopta byla založena v roce 1933 v Přerově a je předním výrobcem a vývojářem vysoce přesných průmyslových a ručních optických, opto-mechanických a opto-elektronických řešení. Výroba, která se celá odehrává v Přerově, zahrnuje návrh, vývoj a výrobu optických komponent, vysoce přesných mechanických dílů a sestav, montáž subsystémů v čistých prostorách a metrologii včetně měření a testování vlastností komponent a subsystémů.

Areál zahrnuje 140 tisíc metrů čtverečních výrobních prostor, a to včetně 30 tisíc metrů čtverečních ultra-čistých prostor. Společnost Meopta zaměstnává přes 1700 lidí, z toho více než 300 ve výzkumu a vývoji a má vlastní globální prodejní síť, která obsluhuje širokou škálu trhů.

Meopta Přerov. Ilustrační foto
Meoptu v Přerově kupuje americký gigant, detaily zatím firma nezveřejnila

Carlyle bude s podporou managementu Meopty usilovat o růst společnosti prostřednictvím většího zaměření na výzkum a vývoj, využívání atraktivních příležitostí v různorodé škále koncových trhů, rozšíření mezinárodní přítomnosti prostřednictvím vytvoření přímé prodejní sítě a zlepšení provozu.

Společnost Carlyle dlouhodobě investuje do odvětví průmyslové optiky. Například v prosinci 2022 investovala do společnosti Tescan Orsay Holding.

Kapitál pro tuto investici poskytne platforma Carlyle Europe Partners, která investuje do evropských příležitostí v různých odvětvích a sektorech, a platforma Carlyle Europe Technology Partners, jež investuje do technologických a růstových společností v Evropě. Rodina Rausnitzových si v Meoptě ponechá menšinový podíl.

Vítězem 17. ročníku soutěže EY Podnikatel roku Olomouckého kraje se stal majitel firmy Meopta Gerald Rausnitz. Ocenění převzala ve středu 8. února generální ředitelka Meopty Alena Moore (na snímku).
Podnikatelem roku Olomouckého kraje se stal Gerald Rausnitz

„Ve společnosti Meopta jsme identifikovali atraktivní příležitost investovat do vysoce kvalitního a diferencovaného podniku. Kromě jedinečného vertikálně integrovaného výrobního procesu nabízí Meopta prvotřídní odborné znalosti v oblasti navrhování, výroby, montáže a testování optických komponentů a systémů a má dobré předpoklady těžit ze silných sekundárních trendů a rostoucí poptávky po svých specializovaných produktech napříč různými koncovými trhy. Těšíme se na spolupráci s Alenou Moore a celým týmem Meopty na její cestě stát se předním světovým dodavatelem optických systémů,“ uvedli Friedel Drees, výkonný ředitel investičního poradenského týmu Carlyle Europe Partners, a Vladimir Lasocki, výkonný ředitel investičního poradenského týmu Carlyle Europe Technology Partners.

„Jsem nesmírně hrdý na to, čeho jsme ve společnosti Meopta dosáhli, a rád bych poděkoval každému členu našeho týmu, který se na jejím úspěchu podílel. Díky tvrdé práci všech se společnost stala lídrem v oblasti optických, opto-mechanických a opto-elektronických řešení. Protože jsem tuto firmu vybudoval se svým zesnulým strýcem Paulem Rausnitzem a později se synem Davidem, je pro mě a mou rodinu odkaz společnosti nesmírně důležitý. Jsem přesvědčen, že jsme našli správné správce pro její dlouhodobý růst a úspěch. Podnik čeká ve spolupráci s Carlyle vzrušující budoucnost a my se těšíme, že jako minoritní akcionáři podpoříme jeho úspěch,“ řekl Gerald Rausnitz, nyní majoritní akcionář přerovské firmy Meopta.

Výrobky společnosti Meopta. Ilustrační foto
Změna v prodeji Meopty: Carl Zeiss už nemá exkluzivitu, ve hře jsou i jiní

Podle něj je společnost Carlyle díky zkušenostem v odvětví a výsledkům v oblasti růstu a internacionalizace předních evropských technologických podniků pro Meoptu ideálním partnerem na další etapě cesty. „Těšíme se na spolupráci, která urychlí naše plány růstu a mezinárodní expanze,“ nastínila Alena Moore, generální ředitelka společnosti Meopta.

Transakce podléhá obvyklému schválení regulačními orgány a její uzavření se očekává v roce 2023.