Jak člověk pozná, že má nemocné ledviny?

Onemocnění ledvin často probíhá skrytě, někdy se může zvyšovat krevní tlak, mohou se objevovat otoky, krev v moči, bolesti ledvin, ale ve většině případů pacient žádné potíže nemá. A poměrně často k nám pacient přichází s již rozvinutým selháním ledvin s nutností nahradit jejich funkci. Mezi příznaky již selhávajících ledvin patří například únava, slabost, otoky, dušnost, nechutenství, nevolnost, zvracení, svědění kůže, poruchy soustředění, poruchy spánku. close Primář Pavel Hejduk zoom_in

A jak lze nahradit funkci ledvin?

Jsou dvě možnosti, dialýza a transplantace ledviny. Existují dva typy dialýzy, hemodialýza a peritoneální dialýza. Při hemodialýze se průběžně čistí krev v přístroji – v umělé ledvině a očištěná krev se vrací zpět do těla pacienta, metoda trvá 4 až 5 hodin a provádí se většinou třikrát týdně, pacient dojíždí na dialyzační středisko.

Druhou možností je peritoneální nebo také břišní dialýza. Peritoneální dialýzu si nemocný může provádět doma sám nebo za pomoci druhé osoby, nemusí dojíždět na dialyzační středisko. Při této metodě se zavede speciální hadička do břišní dutiny, přes kterou si pacient napouští do břicha dialyzační roztok a po několika hodinách jej vypouští, výměny roztoku provádí několikrát denně sám nebo pomocí přístroje. Další možností je transplantace ledvin, ale transplantace není vhodná pro každého.

Jak dlouho se čeká na transplantaci ledviny?

Je to různé, nejprve musí být pacient kompletně vyšetřen. A pokud to zdravotní stav dovolí, potom je zařazen na čekací listinu, po zařazení může být transplantován do týdne nebo může čekat i několik let. Průměrná čekací doba je kolem jednoho roku.

A proč tedy ledviny selhávají?

Samozřejmě příčin selhání ledvin může být celá řada, mezi nejčastější příčiny patří cukrovka a vysoký krevní tlak, k dalším příčinám patří akutní i chronická zánětlivá onemocnění, glomerulonefritidy a mnoho dalších onemocnění.

Může být onemocnění ledvin dědičné?

Ano. Pokud se v rodině vyskytuje rodič nebo příbuzní s onemocněním ledvin, pak je dobré nechat si ledviny vyšetřit. Mezi typické dědičné onemocnění patří například polycystická choroba ledvin. To je onemocnění, kdy v ledvinách vznikají četné cysty – dutinky, které postupně nahrazují původní funkční tkáň a tak dochází k zániku funkce ledvin, proces trvá většinou několik desetiletí. Tuto nemoc může snadno odhalit nebolestivé ultrazvukové vyšetření.

Co oblíbená krátká trička? Mohou tzv. holá záda vést k případnému onemocnění, nebo je to jen pověra?

Myslím si, že je to spíše pověra.

A co můžeme pro své ledviny udělat?

Být v dobré kondici, udržovat si ideální hmotnost, jíst střídmě, nekouřit, omezovat solení, dbát o správný příjem tekutin, nezneužívat léky od bolesti, chodit pravidelně na preventivní prohlídky, znát svůj krevní tlak a hladinu krevního cukru, nepřecházet nemoci, dodržovat předepsanou léčbu, předepsanou dietu.

Jaký je správný pitný režim, může se do pitného režimu řadit i pivo?

To je dobrá otázka. Pravidelný příjem tekutin je důležitý, denně bychom měli vypít alespoň jeden a půl až dva litry tekutin. Ještě větší příjem tekutin se doporučuje nemocným, kteří trpí na záněty močových cest nebo mívají močové kameny, pak se doporučuje dva a půl až tři litry tekutin denně, naopak u lidí s nemocným srdcem se příjem tekutin někdy omezuje.

Potřeba tekutin se zvyšuje při pobytu v horku, při horečce, při průjmech. Není vhodné nárazové pití, spíše dobré popíjet průběžně, skladba tekutin by měla být pestrá. Vhodná je čistá pitná voda, ovocné a bylinkové čaje, slabě mineralizované stolní vody. Naopak nevhodné jsou nápoje slazené, silně mineralizované, a také není vhodný alkohol ve větším množství. Menší množství piva ledvinám neuškodí, ale není ani prevencí ledvinných chorob.

Čtvrteční akce se v nemocnici setkala s úspěchem, na své ledviny bychom asi měli myslet častěji.

Každý má svého praktického lékaře, ke kterému by měl docházet pravidelně na preventivní prohlídky. V případě abnormálního nálezu v krvi nebo v moči by měl být odeslán ke specialistovi. Při včasné diagnóze lze správnou léčbou řadu nemocí vyléčit nebo alespoň zpomalit jejich průběh a oddálit selhání ledvin.

Jak časté je onemocnění ledvin?

Dnes se dá říct, že je to civilizační choroba, onemocněním ledvin trpí až deset procent populace. Počet chronických onemocnění ledvin narůstá s věkem, takže ve věku nad 65 let má nemocné ledviny dvacet až pětadvacet procent a nad 75 let trpí různě závažnou poruchou ledvin již skoro polovina populace. V současnosti se v České republice dialyzuje více než šest tisíc nemocných a více než čtyři tisíce lidí žije s transplantovanou ledvinou.

Je dialýza vhodná pro všechny?

Asi před pětadvaceti až třiceti lety byla dialýza dostupná jen pro vybrané pacienty, kteří museli splňovat přísná kritéria, roli hrál věk a typ onemocnění. V současnosti je v naší republice dostatek dialyzačních středisek, léčbu lze poskytnout každému, kdo jí potřebuje. V naší nemocnici v Přerově dochází na dialýzu i devadesátiletý pacient, který díky léčbě může žít a žije rád.

Jak dlouho člověk může chodit na dialýzu?

Máme dva pacienty, kteří k nám chodí již více než 20 let.

Čekají na transplantaci ledviny?

Tito pacienti již v minulosti byli transplantovaní, ale měli řadu komplikací a funkce transplantované ledviny zanikla, rozhodli se, že další transplantaci nechtějí. Je to o přání a preferenci konkrétního pacienta. Jak jsem se zmínil, transplantace je operační zákrok, který není úplně bez rizika a není tedy vhodný pro všechny nemocné.

Pokud je však pacient k transplantaci vhodný, je to ten nejlepší způsob léčby selhání ledvin. Pacient pak může žít v podstatě normální život, vrátí se k práci i ke svým koníčkům. Musí však užívat dlouhodobě léky a musí chodit pravidelně na kontroly.

Z našeho střediska odesíláme pacienty k transplantaci ledvin do transplantačního centra do Fakultní nemocnice v Olomouci nebo do IKEM v Praze. Během posledních dvou let jsme odeslali k transplantaci patnáct pacientů, u všech proběhla transplantace úspěšně.