VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Meče i děla. Nová výstava ukáže dávné zbraně Přerovska

Meče udatných rytířů, ale i střelné a palné zbraně z období třicetileté války, které byly nalezeny na Přerovsku. Unikátní expozice, jež bude od pátku k vidění v prostorách přerovského zámku, představí širokou škálu zbraní od konce devátého až do poloviny sedmnáctého století.

10.10.2017
SDÍLEJ:

Příprava výstavy Středověké a raně novověké zbraně PřerovskaFoto: Deník / Poláková-Uvírová Petra

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 12. října v 17 hodin v Mervartově pamětní síni.

Chladné, tyčové, úderné, ale i střelné či palné zbraně sloužily válečníkům od konce devátého století až do konce třicetileté války.

Na dvě stě exponátů pochází nejen z Muzea Komenského v Přerově, ale byly zapůjčeny i ze sbírek Vlastivědného muzea v Olomouci, Muzea a galerie v Prostějově, Tovačova, Kroměříže, Holešova či Kojetína.

„První část expozice se váže k raně středověkému osídlení Přerova. Nejstarší nálezy spadají do 9. století a mladší část předmětů pochází z 10. a 11. století - tedy mladší doby hradištní, kdy se na Horním náměstí v Přerově nacházelo mohutné opevněné hradiště,“ řekl jeden z kurátorů výstavy Zdeněk Schenk.

Meče od Velké Moravy po 16. století

Největší zastoupení má ale široká škála vrcholně a pozdně středověkých zbraní, především mečů.

„Obsáhlý soubor představuje celou vývojovou řadu mečů od dob Velké Moravy až po šestnácté století. Lidé tedy mohou posoudit, jak se meč v průběhu času vyvíjel. Ve starším období byly meče kratší a měly širší čepele. Na přelomu 13. a 14. století už vzniká takzvaný dlouhý meč, který se ovládal oběma rukama. Některé dosahují délky 1 800 milimetrů,“ přiblížil Petr Žákovský z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Brně, jenž se na přípravě expozice také podílí. Meče doplňuje i soubor přileb z období třicetileté války.

Za zmínku stojí i bohatá kolekce tesáků, seker či předmětů, úzce spojených s ovládáním koňské síly, mezi nimiž dominuje široká typová škála ostruh.

„K unikátům výstavy ale bezesporu patří část kolekce raného typu plátových zbrojí z přelomu 14. a 15. století, nalezená kolem roku 1866 na tvrzišti v Žeravicích u Přerova. Představuje jednu z nejstarších dochovaných plátových zbrojí vůbec a majiteli sloužila při turnajích, což dokládají dochované specifické díly ochranného odění,“ doplnil Petr Žákovský.

Lidé mohou obdivovat i torzo tarasnice z původní výzbroje hradu v Tovačově a dvě hlavně raně novověkých děl ze stejného místa.

Expozice dokládá konkrétními předměty také válečné události třicetileté války, které dramaticky zasáhly do života tisíců obyvatel měst a vesnic na Střední Moravě.

Co zanechal generál Torstenson

K vidění jsou předměty z průzkumu vojenského polního tábora u Horní Moštěnice, kde pobývala na sklonku léta 1643 švédská armáda, vedená jednou z nejvýznamnějších postav třicetileté války - generálem Lennartem Torstensonem.

Archeologové prováděli v minulosti spolu s detektoráři výzkum plochy tábora Lennarta Torstensona a za pomoci detektoru kovů zachránili velké množství olověných projektilů do mušket a pistolí.

„Na mnohých kulkách jsou i nálitky, což je doklad odlévání v areálu samotného tábora. Podařilo se najít i projektily velkých ráží do polních děl nebo torzo furkety, což je podpěrka pro mušketu,“ zmínil Zdeněk Schenk.

Zajímavostí na výstavě je i model velkého středověkého dobývacího praku, který vytvořil přerovský výtvarník Radim Zapletal.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

10.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Voliči z některých okrsků v Přerově zamíří k urnám jinam

Ilustrační foto

Řidič se zranil při nehodě, do auta ještě narazil cyklista

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Derby opět ovládl Přerov. Výhru hostů řídil oslavenec Plášek

Derby Přerov umí. I druhé vzájemné utkání Zubrů s prostějovskými Jestřáby přineslo výhru Přerovanů. Ti měli po většinu duelu navrch a nakonec si z Prostějova odvezli tři body za výhru 2:1. U obou gólů Přerova asistoval veterán Plášek, který v den utkání slavil 44. narozeniny.

Lídr ODS Michal Zácha odpovídal ON-LINE

Bývalý náměstek primátora Přerova, současný předseda kontrolního výboru přerovského zastupitelstva, otec tří dětí, sportovec, trenér fotbalových nadějí v Kozlovicích a nyní i jednička kandidátky občanských demokratů pro říjnové parlamentní volby v Olomouckém kraji.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení