Tenkrát to bylo tak hezké

Přestože oslavy Mezinárodního dne žen vznikly na popud stávky amerických švadlen počátkem 20. století, lidé si dnes svátek spojují spíše s velkolepými podnikovými večírky za totality. Jejich neklamným symbolem byly rudé karafiáty, dárek v podobě utěrky nebo ručníku a bujaré večírky v podnikových jídelnách. Někteří na ně vzpomínají dodnes.

„Pod záštitou ROH (Revoluční odborové hnutí – pozn. red.) se konal podnikový večírek s přemírou alkoholu, ze kterého jsme, obdarovány utěrkami, odcházely, nebo spíše utíkaly, domů k dětem. Když se ohlédnu zpět, vybavuji si jen rudé karafiáty. Opilí muži většinou končili na zemi pod stolem. Pro mě to byl úplně zbytečný svátek,“ vzpomíná dvaapadesátiletá Marcela V. z Přerova.

Je jednou z mála dotázaných žen, které se ke svátku raději nechtějí vracet. Ostatní na něj vzpomínají s láskou.

„Tenkrát to bylo tak hezké, dostávali jsme jako pozornost na pracovišti sněženky, a kytičku nám dali i doma,“ vybavuje si Jarmila Miklíková z Přerova.

Ubránit dojetí se nemůže ani další oslovený důchodce z Přerova, který ale nechtěl uvést jméno. „Já své ženě kupuji kytičku každý rok a jsme spolu už sedmapadesát let. Nikdy nezapomínám,“ usmál se šibalsky. Jeho manželka ho doplnila. „Každou ženu potěší, když dostane květinu. Nejde o ty bujaré oslavy, ale o pozornost, kterou si určitě zaslouží,“ řekla.

V Přerově se tradice drží

Podle předsedkyně pro občanské záležitosti města Ludmily Tomaníkové se MDŽ v Přerově slaví dodnes. „Není to komunistický svátek, vznikl podstatně dříve. Po roce 1989 se ale najednou všichni zfamfrněli do svatého Valentýna, “ říká. Podle ní měly v minulosti oslavy v Přerově tradici.

„Ženy se většinou sešly v závodní jídelně, kde jim muži popřáli. Dostaly jako dárek froté ručníky a květiny – karafiáty a nebo sněženky. Součástí byl i kulturní program a pak se tančilo,“ vzpomněla.

I přes nálepku zprofanovaného svátku ženy v Přerově na MDŽ kupodivu nezanevřely a každý rok se scházejí v klubu Teplo, kde je čeká občerstvení a bohatý kulturní program. Nechybí ani tradiční karafiát.

Že se oslavy MDŽ těší stále větší oblibě, si uvědomuje i ředitel Domova důchodců v Radkově Lhotě Emil Skácel. Proto zde začali už před rokem na přání klientek svátek znovu slavit. „Vedlo nás k tomu postesknutí našich uživatelek, které byly na oslavy svátku zvyklé. I já ho uznávám jako vyjádření úcty k ženám,“ vysvětlil ředitel.

Ten podle svých slov předá ve čtvrtek dopoledne všem ženám kytičku, a potom se sejdou na společné oslavě v jídelně. Na MDŽ se připravují v předstihu i květinářství v Přerově.

„Minulý rok špatný nebyl, ale je pravda, že svátek zamilovaných je asi v kurzu více,“ shrnula Dagmar Schneiderová z květinářství U Aničky v Přerově.

„U nás doma jednoznačně vítězí Svátek matek a nebo Valentýn, MDŽ je podle mě spíše taková recese. Neslavíme ho,“ poznamenala Eliška Bartíková z Přerova.