„Nový animační program má ukázat, jak v minulosti probíhala výuka. Proto jsme děti zavedli do historické třídy s dobovými pomůckami. Zjistí, co to byl kalamář, násadkové pero nebo jak vypadala školní škamna,“ vysvětlila muzejní pedagožka Kateřina Tomešková, která přišla na hodinu v dobovém kostýmu. Smyslem programu je podle ní vtáhnout děti do děje a zapojit je zábavnou formou do poznávání historických souvislostí.

Do starodávných lavic usedli v pátek ráno žáci páté třídy ze Základní školy Želatovská v Přerově. Seznamovali se s dobovými školními pomůckami, ale zabrousili i do tajů českého jazyka a žákovského slangu. Pokoušeli se také vypočítat příklady z matematiky, jež museli ve třicátých letech minulého století zvládnout jejich vrstevníci. Asi nejvíce je ale zaujalo čtení perliček ze žákovských knížek a vzpomínání na oblíbené filmové hlášky.

„Nutili vás někdy schovávat se v lese? Měli jste ve škole vězení? Chtěli po vás, abyste ve třídě topili trusem? Buďte rádi, to všechno se totiž v minulosti na školách dělo,“ líčila muzejní pedagožka Kateřina Tomešková. Páťáky ze Základní školy Želatovská netradiční výuka nadchla.

Deratizérská učitelka?

„Nejvíce se mi líbilo divadlo, které sehrála na začátku hodiny paní učitelka. V té době bych ale nechtěl žít ani náhodou, připadá mi, že byla taková deratizérská. Po všech se jen řvalo a měli spoustu povinností,“ zhodnotil jeden z žáků Jakub Zbořil. Toho asi nejvíce potrápila úloha z matematiky.

„Nechápu, jak to mohli tehdy spočítat. U příkladu jsem nevěděl už od první věty, co po mě vlastně chtějí,“ poznamenal.

Podobně vnímá dobu i jeho spolužačka Magdalena Uvírová.

„Měli to určitě mnohem těžší než my. Nosili ale krásné oblečení a líbí se mi, jak se k sobě tehdy lidé chovali,“ dodala.

Netradiční hodina v Muzeu Komenského inspirovala i učitelku ze ZŠ Želatovská Ivu Procházkovou.

„Zrovna se mi to hodí, protože začínáme probírat období první republiky, obecné a měšťanské školy. Něco takového děti znají jen ze starých filmů a tady si to můžou vyzkoušet na vlastní kůži, “ řekla.

Nejen pro školy

Nový program Muzea Komenského v Přerově není určen jen pro základní školy. Netradiční výuku můžou zhlédnout i děti, které zavítají do muzea se svými rodiči nebo prarodiči v sobotu 14. května, a to v deset hodin dopoledne.

„Zájemci se ale musí dopředu přihlásit, protože počet škamen je omezený. Děti můžou přijít i v dobovém oblečení – dívky v zástěrkách a páni kluci v punčocháčích a krátkých kalhotách,“ zve na akci Kateřina Tomešková.