Nejúspěšnější byli u maturit studenti prestižního Gymnázia Jakuba Škody a Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy (GJB a SPgŠ).

„Maturity na našem gymnáziu vykonali všichni studenti. Jedna z našich tříd z nich měla dokonce průměr 1,07. Objevily se tuším jen dvě čtyřky, jinak měli studenti hezké známky," řekla zástupkyně ředitele Gymnázia Jakuba Škody Lenka Ticháčková.

S vyznamenáním odmaturovala jedna třetina studentů Gymnázia Jana Blahoslava, kde se zkoušek účastnilo 204 studentů. Ti, kteří si na této škole vybrali test z matematiky, většinou zvolili dobře.

„U maturit neuspěli pouze čtyři studenti z gymnázia a dvanáct z pedagogické školy. Z nich zhruba půlka nezvládla písemnou část maturity, druhá pak profilovou. Studenti, kteří si vybrali u státní části matematiku, s ní problém naštěstí neměli. Tedy až na jednu dívku z gymnázia, která ji nezvládla," řekla ředitelka GJB a SPgŠ Přerov Romana Studýnková.

Na Střední škole gastronomie a služeb maturovalo v květnovém termín pětasedmdesát žáků, z nichž deset vykonávalo opravné a náhradní zkoušky.

„Úspěšných bylo 62 ze 75 studentů. Z těch, co maturitu opakovali prospělo sedm z deseti. Nejúspěšnější byli dálkoví žáci z Podnikání a dále z oborů Hotelnictví a Kosmetické služby. Problém dělala studentům zejména matematika, kterou nevykonala celá třetina studentů," uvedl ředitel Střední školy gastronomie a služeb Přerov Martin Kovář.

Podle něj by se měl zachovat na delší dobu stávající model, kdy studenti volí u maturit mezi cizím jazykem a matematikou, s čímž Ministerstvo školství počítá i do příštích dvou let.

Na Střední průmyslové škole (SPŠ) Přerov maturovalo dvaadevadesát žáků, z nichž ve státní části neprospěli čtyři žáci z matematiky a jeden žák z českého jazyka.

„Matematika jim utekla většinou jen o jeden bod. V profilové části neprospěli v elektrooborech a ve strojírenství dva žáci v každé třídě. Žáci technického lycea zvládli profilovou část bez ztráty," sdělila ředitelka SPŠ Přerov Hana Vyhlídalová a dodala, že by státní maturita měla zohlednit rozdíly mezi vzdělávacím obsahem gymnázií, středních odborných škol a učilišť a je tedy pro změnu současné podoby.

Neúspěšní studenti se pokusí maturitu složit v zářijovém termínu, nebo pak příští rok na jaře.

„Opravné termíny státní části se uskuteční od 2. do 9 září a profilové 11. září, aby mohli studenti případně ještě nastoupit na vysoké školy. Jsme spádová škola, takže u nás budou dělat písemnou část i studenti z jiných škol," uzavřela ředitelka Romana Studýnková.