Dětí přibývá a ve školkách pro ně není kapacita. Přednostní právo na umístění mají děti, které čeká nástup do prvních tříd. Pokud však maminky mladších ratolestí plánují návrat do práce, trápí je nejistota.

Budou muset doufat, že se nějaké místo během roku ve školkách uvolní, nebo jim nezbude nic jiného, než zvolit jesle, či si dokonce najít paní na hlídání.

„V současné době nevíme, zda kapacita školek ve města je dostačující, protože výsledky ze zápisů budeme znát až do třiceti dnů, kdy mají povinnost je nahlásit ředitelé jednotlivých mateřských škol,“ informoval Petr Hrbek z Magistrátu v Přerově.

Už teď je ale jisté, že mateřské školy nebudou moci přijmout všechny děti. „Zápisy ještě nejsou oficiálně ukončeny, protože všichni rodiče nedoložili očkování dětí. Bohužel už nyní víme, že neubudeme moci uspokojit všechny zájemce. Podle našich kritérií budou upřednostněny děti před nástupem do první třídy, děti zaměstnaných rodičů a těch, kteří už u nás mají sourozence,“ vysvětlila ředitelka Mateřské školy v Máchově ulici v Přerově Marie Hálová.

Situace je však ve většině školek ve městě stejná. „Je nám líto, ale nemáme kapacitu pro tolik dětí, a proto jsme z přihlášených museli odmítnout celkem čtrnáct žádostí,“ upřesnila ředitelka Mateřské školy Radost v přerovské Kozlovské ulici Dana Trnkalová.

Je nám líto, ale kapacita je plná

Jak vysvětlili pracovníci školek, na problém s umístěním dětí mohly narazit zejména nezaměstnané maminky, které využívají čtyřhodinový denní nebo pětidenní měsíční pobyt svých ratolestí v mateřských školách.

„Přišla se nás také zeptat celá řada maminek, zda bychom jejich dítě zapsali, když dosáhne tří let třeba až příští rok na jaře. Museli jsme je odmítnout, protože nemůžeme rezervovat téměř půl školního roku místo, než by dítě skutečně nastoupilo,“ vysvětlila ředitelka Trnkalová.

Odmítat nové děti budou i v další přerovské školce, která se nachází v Kratochvílově ulici. „Bohužel, vypadá to, že asi třinácti žádostem nevyhovíme. Většinou půjde o děti mladší tří let,“ potvrdila ředitelka Lea Vodičková.

Někteří rodiče se při zápisech jistili žádostmi, které rozeslali i na více školek. „Byli jsme tento týden u zápisu, konkrétně ve školce v Předmostí a U Tenisu. Bylo mi však řečeno, že přednostně musejí brát starší děti. Nastoupit do práce ale musím. Jsem samoživitelka, a proto si myslím, že by tuto skutečnost měli ve školkách také zohledňovat. Asi počkám, zda se nějaké místo neobjeví, a když ne, zřejmě si zkusím najít hlídání,“ řekla jedna z přerovských maminek Zdeňka Hrabálková.

Maminky řeší, kam s dětmi

Její případ však není ojedinělý. „Syn je narozený na jaře a příští rok bude mít tři roky. Školky nyní plní na září. Během příštího školního roku máme šanci na umístění jen v případě, že se někdo odstěhuje nebo místo z jiného důvodu uvolní. Potřebovala bych, aby syna vzali od dubna. Jaká je ale šance, když se v září naplní stav? Nezbývá mi, než obcházet školky a zkoušet, nebo sehnat někoho na hlídání,“ svěřila se další z přerovských maminek Eva Rudolfová.

„Mám holčičku, měla sice teprve dva roky, ale kdybych chtěla v lednu nastoupit do práce,mámobavy, že mi dceru nikam nevezmou. Babičky ve městě nemáme, alternativa je umístit ji do jeslí nebo najít si paní na hlídání. Zatím zůstanu doma a uvidím, jaká bude situace. Ve školce mi řekli, že kdyby se uvolnilo místo, tak se ozvou. Zatím ale nemám nic jistého v rukávu,“ dodala další z maminek Klaudie Jelínková.

Maminky se dřív vracejí do práce

Velký zájem o školky podle učitelek způsobilo to, že do zařízení nyní děti přivádějí silnější populační ročníky, ale svou roli hraje i dřívější návrat maminek do práce. „Maminky dřív využívaly čtyřleté mateřské, teď do práce spěchají,“ míní učitelka školky v Přerově Jana Zmeškalová.

S ohledem na přeplněné školky zaznamenali zvýšený zájem o umístění dětí také v Městských jeslích v Přerově.

„Po zápisech do mateřských škol se na nás obrátilo hned několik rodičů se žádostí o umístění do našich jeslích. V září nám bude odcházet několik dětí do škol. Uvidíme, jak to bude vypadat, až se místa uvolní,“ sdělila ředitelka jediných jeslí na Přerovsku Helena Zatloukalová.

Některá zařízení navýší školkovné Navíc některé ze třinácti přerovských mateřských škol čeká od příští školního roku navýšení takzvaného školkovného.

„Výši školkovného stanovuje ředitel mateřské školy, ale maximální částka je určena zřizovatelem a pro příští školní rok činí 450 korun, což je o 50 korun více než v předcházejícím období. Důvodem je, že provozní náklady na některých školkách stoupají,“ vysvětlil pracovník přerovského odboru školství Petr Hrbek.

Ve výjimečných případech se mateřské školy s přeplněnou kapacitou nepotýkají. „Uspokojíme všechny žadatele a navíc máme i volná místa. Důvodem je, že máme trochu nevýhodnou polohu na okraji města,“ vysvětlila ředitelka školky v Lešetínské ulici Zdena Studená.

Podobně jsou na tom mateřinky na vesnicích. „Zápis budeme mít až 20. května. Už dnes ale víme, že kapacitu nenaplníme. Rodiče, kteří mají problémy s umístěním dítěte do školky, se proto klidně mohou obrátit na nás,“ vyzvala Soňa Valentová, ředitelka Mateřské školy v Bochoři.