Letošní zápisy jasně ukázaly, že rodiče upřednostňují spíše zařízení v centru města a v blízkosti velkých sídlišť, zatímco o mateřinky v okrajových částech je zájem menší. Asi největší nápor byl letos ve školkách u parku Michalov, U Tenisu či Pod Skalkou.

„Postupně se podařilo naplnit i ty školky, ve kterých byla delší dobu volná místa – obsazené jsou už MŠ Lešetínská nebo v MŠ v Újezdci,“ uvedl Petr Hrbek z odboru školství přerovského magistrátu. Podle něj nyní zbývá na celý Přerov pouze devět volných míst. „Pět jich je v Lověšicích a čtyři v Čekyni,“ upřesnil.

Právě tam se už v předstihu chystají na začátek školního roku, protože se zde od 1. září otevře nové oddělení. „Dokoupili jsme nábytek, hračky a skříňky, položili nový koberec. Úpravy nás přišly zhruba na dvě stě tisíc korun,“ shrnula ředitelka ZŠ a MŠ Pod Skalkou Marie Sedláčková.

Nově otevřené oddělení se už v minulosti využívalo, takže je zařízené lehátky a dalším vybavením.

Další místa v Sokolské? Bude se prověřovat zájem

„S rodiči se jen na konci prázdnin domluvíme, jak bude probíhat provoz a řešit se bude i otázka společného svozu dětí z Předmostí autobusem. Po příchodu nově zapsaných dětí jich zde bude celkem sedmačtyřicet,“ doplnila.

Rodiče z Předmostí a ulice Velká Dlážka už před časem sepsali petici a usilují o otevření dalšího oddělení také v MŠ Sokolská, která je pro Přerovany díky své vzdálenosti více dostupná. Přestože radní jejich žádost už jednou zamítli, město ještě celou záležitost přezkoumá.

„Otevření oddělení v Sokolské by bylo finančně náročné a město by přišlo na více než milion korun,“ vysvětlil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal, proč se s rozšířením kapacity nepočítá. Rodiče své snahy ale nevzdali a bojují dále.

„Městská rada sice věc uzavřela, maminky ale o Sokolskou pořád stojí. Zkusíme se dopočítat toho, jak velký je o ni mezi rodiči zájem. Odbor školství ještě celou záležitost znovu prověří,“ konstatoval náměstek přerovského primátora Dušan Hluzín. (TOP 09).

Rodiče vysvětlují svůj zájem o rozšíření kapacity v Sokolské tím, že je tato školka pro ně více dostupná.

„Pro maminky z Předmostí je časově i finančně dostupnější školka v Sokolské. Hlavně v zimě by pro nás bylo dojíždění do Čekyně složité,“ řekla už před časem jedna z maminek Jitka Grohmannová, která bydlí v ulici Pod Skalkou.