Rudolf Neuls starší odešel do hudebního nebe v roce 2009, a od té doby se i na jeho památku v Přerově koná Matějská jazzová pouť – jarní prolog Československého jazzového festivalu.

„Matěj" byla totiž přezdívka, kterou měl jeden ze zakladatelů festivalu v Přerově mezi svými přáteli.

Přípravy Matějské jazzové pouti jsou v plném proudu a organizátoři chtějí tentokrát uspořádat oslavu ve velkém stylu.

Důvody jsou hned dva – 760. výročí povýšení Přerova na královské město a padesáté narozeniny tradičního festivalu.

Jarní prolog se uskuteční 30. dubna, na kdy připadne Mezinárodní den jazzu.

„Chtěli bychom, aby byl program celodenní a měli z něj radost i ti nejmenší návštěvníci. Pokusíme se zajistit pro děti na náměstí kolotoče a kulturní program i na dopoledne s tím, že by se odpoledne hrálo na venkovním pódiu a večer by se hudba přenesla do velkého sálu Městského domu," přiblížil ředitel festivalu Rudolf Neuls.

Na hlavní festivalové scéně, kde začnou koncerty v 18 hodin, se vystřídají čtyři kapely.

O úvod se postará skupina Jazz Base z Přerova, kterou založil skvělý pianista a učitel Základní umělecké školy B. Kozánka Petr Stojan.

Své členy band postupně obměňuje podle toho, jak talentovaní žáci se ve škole objeví.

Jedním z těch, kteří v ní začínali a vypracovali se na respektované jazzové hudebníky, je i Přerovan Marek Urbánek. Ten se na pódiu objeví s kapelou Petr Beneš Quintet, jejímž hostem bude trumpetista Miroslav Hloucal.

Dixieland i swing

Milovníky tradičního dixielandu potěší přerovský Academic Jazz Band, jehož repertoár se opírá o legendy světového jazzu, jako byli Duke Ellington, Fletcher Henderson nebo Don Redman.

Jako jeden z mála v republice se Academic Jazz Band věnuje výlučně revival stylu raného swingu.

Zní to až neuvěřitelně, ale na přerovské hudební scéně existuje již více než pětapadesát let – jeho zakládající členové se totiž poprvé sešli v roce 1958.

O závěr Matějské jazzové pouti se postará kapela, složená z absolventů hudební akademie Jaroslava Ježka K – band.

O tečku celého večera se pak postará after party v předsálí, na které tentokrát vystoupí kapela F- dur Jazzband ze Zlína.

Jubilejní padesáty festival

Na jazzovém prologu v Přerově se v minulosti objevili například americký kytarista Mike Stern či fenomenální pianistka Carla Bley.

Z českých hudebníků zase zazářili zpěváci Michal Prokop a Dan Bárta.

Ozdobou loňského ročníku byl americký zpěvák Vinx a český hudebník a moderátor Ondřej Brzobohatý.

„V současné době už intenzivně připravujeme program jubilejního padesátého ročníku Československého jazzového festivalu, který se uskuteční na podzim," uzavřel Rudolf Neuls.