Sociálně slabé rodiny na Přerovsku s tím mají bohaté zkušenosti. V mnoha případech přicházejí kvůli pár tisícovkámo všechno. „Máte dluhy? My vám od nich pomůžeme.“

Lákavé nabídky tohoto i podobného znění se teď objevují v poštovních schránkách téměř denně.Otom, že jim lidé věří a v hojné míře jich využívají, svědčí zkušenost dvou terénních sociálních pracovníků hranické radnice.

„Denně za mnou amýmkolegou chodí až čtyři lidé, abychom jim poradili, co si mají počít s dluhy,“ uvedl Robert Sutorý. „Většina z nich však bohužel přichází pozdě,“ doplnil ho Libor Petřík.

Podle jejich společných poznatků si lidé nejčastěji půjčují na splacení stávajících dluhů, na nájem, na dovolenou a také na vánoční dárky. Zpočátku jde o částku v řádu několika tisíců. Výsledný dluh však bývá i větší.

„Pokud si třeba někdo půjčí pět tisíc a pak tři měsíce nereaguje na výzvy ani upomínky, může věřitel svou pohledávku vůči němu předat exekutorovi. Do půl roku proběhne soud, ale to už je dlužná částka navýšena o penále a nejrůznější poplatky a může činit až třicet tisíc korun,“ varoval Sutorý.

Jeho slova potvrzuje případ třiatřicetiletého Jaroslava Džugy z Přerova. „Nezaplatil jsem pojistku na auto. Dělalo to jedenáct set korun, tak jsem si půjčil od firmy, co půjčuje peníze, pět tisíc. Chtěl jsem se pak domluvit na nižších splátkách, ale oni to rovnou dali exekutorovi. Už byl u nás třikrát a máme dokonce zapečetěnou pračku, ledničku a televizi. Můj dluh už dělá dohromady 22 tisíc,“ svěřil se se svým příběhem Džuga, který má pět dětí a je bez práce.

Dluhy u finančních společností jsou jen jedněmi z mnoha. Riziku exekuce se vystavují také neplatiči poplatků, například za svoz komunálního odpadu.

„Naštěstí nás město na dlužníky předem upozorňuje a my je pak můžeme oslovit a domluvit jim, aby si dluh nenechávali přerůst přes hlavu,“ řekl Sutorý a uvedl další příklad pasti, do níž se jeho klienti nezřídka chytají. „Často obcházejí sociálně slabé rodiny pracovníci různých telefonních společností, “ pokračuje Sutorý.

Jak ulovit ryby

Firmy nabízejí telefony za korunu a jen tak mezi řečí se zmíní o paušálu. Někteří lidé však ani nevědí, co to paušál je, a tak si nevezmou jeden, ale hned tři takové telefony, a problém je na světě. Čím dříve začne člověk svůj problém s dluhy řešit, tím větší má šanci se z nich vymanit.

„Pomáháme lidem domlouvat splátkové kalendáře a většina věřitelských firem na to slyší. I s exekutorem se dá také domluvit postupné splácení dluhu. Ale pokud už má člověk na krku čtyři nebo pět exekucí, což se také bohužel stává, pak už je ta situace neřešitelná,“ řekl Sutorý.

„V hranické ubytovně pro neplatiče jsou lidé, kteří už třeba čtyřikrát přišli o veškerý nábytek,“ potvrdil jeho slova Petřík.

Návod, jak se vyhnout dluhům nebo se v nich neutopit, nabízí odborná brožura s názvem Půjčujte si s rozumem, kterou mají oba terénní pracovníci v několika výtiscích k dispozici. Oni sami však také lidem radí, jak ze svízelné situace ven.

Motivace k práci

„V prvé řadě je motivujeme k tomu, aby si našli práci, snažili se problém řešit a neházeli ho za hlavu. Obrazně řečeno – nechytáme za ně ryby, ale učíme je, jak si je ulovit,“ shrnul Robert Sutorý.