Sdružení Cukrle ve spolupráci s Folklórním souborem Haná a Hanáckou muzikou Litovel již po šesté připravilo masopustní oslavu. Akce, která zpočátku začínala jako rodinné seskupení přátel a nadšenců, si postupně získala oblibu a do masek se dnes oblékají i lidé mimo sdružení.

„Je dobré, že se udržují staré zvyky. V průvodu mám dceru, Magdu Barboříkovu, která jde za smrtku. Ona je jedním z těch, kteří to začali. Poprvé nás šlo jen pár. Byla zima, všichni jsme měli na sobě kožichy, nosila jsem dokonce kameru. Rok od roku je událost populárnější," řekla pamětnice Miloslava Smolíková.

Jako každoročně se do kostýmu medvěda oblekl Luděk Nezval, který několik let tančil v souboru Haná.

„Potřebovali někoho, kdo umí tancovat a vydrží hodně kořalky, tak si vzpomněli na mě. Musím si dát s každým panem domácím po štamprli, s paní domácí si zatancovat," přiblížil svou úlohu. S vysokými teplotami těžko bojoval.

„Nemůžu nic dělat, jen se potit. Vyhovuje mi spíš zima. Před dvěma lety bylo mínus dvacet stupňů, ale nemohla hrát muzika. Hudebníkům přimrzaly klarinety k pusám, nástroje byly rozladěné, tak jsme hráli jen s harmonikou," zavzpomínal.

Vládu nad městem předával Minařík

První zastávkou bylo náměstí T. G. Masaryka, kde maškary přivítal dav diváků. Poprvé se letos masopustní taškařice nezúčastnil primátor Jiří Lajtoch, který se předem z akce omluvil. Důležité role starosty, který chase předá vládu nad městem, se tedy ujal Jaroslav Minařík, další ze členů souboru Haná.

„Jsem tím poctěn. Někteří lidé si dokonce mysleli, že jsem ze zastupitelstva," poznamenal s úsměvem.

Následovalo několik dalších zastavení, při kterých se hojně tancovalo, pilo i ochutnávalo připravené pohoštění. Trasa byla pečlivě nachystaná, se zástupci hostinců a vinoték bylo vše předem domluveno. Letos se směřovalo od náměstí k restauraci Base Camp a přes Žerotínovo náměstí do Muzea. Následovaly Vinotéka u Hanačky, Trafačka a odpoledne se zakončilo v Katovně. To už s průvodem zůstali jen ti nejodolnější.

Přípravy na tradiční událost trvají dva měsíce. Letos se na úspěchu akce podepsalo i počasí. „Ale lidé se s námi dřív brodili i ve sněhu," řekla organizátorka Magda Barboříková.

„Nakonec se vrátíme na Cukrle, vysvlečeme kostýmy a nějak to dopadne," uzavřel náročný program dne hlavní stárek Lubor Maloň.

Autorka: IVA NAJĎONOVOVÁ