Sraz je v devět hodin u budovy Cukrle v Přerově. Tradici vodění medvěda se ve městě podařilo obnovit před jedenácti lety, a to právě díky členům Folklorního souboru Haná a spolku Cukrle.

„Průvod masek se vydá přes Masarykovo náměstí, Jiráskovou a Wilsonovou ulicí k Muzeu Komenského na Horním náměstí, a poté ke Katovně,“ prozradila Magda Barboříková ze spolku Cukrle.

Divácky nejoblíbenější částí bývá každý rok zastávka na Masarykově náměstí, kde před radnicí v 9.15 hodin dojde k slavnostnímu předávání masopustního práva. O hudební část se postará cimbálová muzika Okybača.

Masopustní veselí bylo v minulosti poslední příležitostí k tomu, aby se lidé dobře najedli a pobavili.

„Je to konec hojnosti a začíná půst - proto si chtěli tento čas na vesnici užít co nejvíce,“ řekla Magda Barboříková.

Vytráci se ostych, lidé se přidávají

V průvodu se objeví tradiční masky, jako například smrtka či vodník. Poslední ročníky lze však v průvodu vidět také kouzelníky nebo jeptišky.

„Je vidět, že se vytrácí ostych a lidé se k průvodu rádi přidávají, také letos se může připojit široká veřejnost,“ doplnila.

Masopust letos připadne až na úterý 5. března, pořadatelé se proto rozhodli akci uskutečnit o pár dní dříve a o víkendu. 

Co je vlastně masopust?
Masopust je dle tradice období zábavy, hojnosti a jídla. Lidé se veselili a užívali si hojnost jídla a pití před začátkem půstu s blížícími se Velikonocemi. Půst začíná 40 dní před Velikonocemi. Masopust začíná 6. ledna svátkem Tří králů a končí v úterý před Popeleční středou. Masopust patří k původním lidovým tradicím, jeho poslední dny jsou věnované hlavní postavě – masce medvěda, ten je původním symbolem síly a plodnosti. Byl a dodnes zůstává hlavní postavou všech průvodů. Jeho doprovod tvořili čerti, kominíci, masky zvířat, cikánky, ponocný a různá strašidla s doprovodem muzikantů. Průvod chodí od domu k domu a medvěd tančí s hospodyněmi i s náhodnými dívkami. Za to bývá odměněn koláči, koblihami a dalším pohoštěním, k nimž patří i slivovice.