Už před desátou hodinou dopolední se ze sokolovny ozýval bujarý zpěv. Účastníci, vesměs členové kojetínských souborů, si tu dali sraz a před zahájením pilně trénovali. Smrťák si chystal kosu, muzikanti vyhrávali lidovky i dětskou písničku Skákal pes a medvěd si zkoušel nasazovat a sundávat hlavu, aniž by se přitom uškrtil na obojku. Když masky vyšly ven, čekal je venku alegorický vůz a zdobený povoz tažený koňmi. Před sokolovnou postávaly hloučky lidí, kteří se přišli na průvod podívat. Další se přidávali cestou.

„Panimámo milá, přišla vaša chvíla. Popadněte chlupáča, ať vás v kole vytáča!“, povzbuzoval přítomné k tanci s medvědem vyvolavač, lépe řečeno vyvolavačka, protože tuto roli na sebe vzala ředitelka Městského kulturního střediska Hana Svačinová. Medvěd tančil, ale také pouštěl hrůzu. Vystrašit se mu ale nepodařilo nikoho.

„Vůbec se ho nebojíme, to není opravdový medvěd,“ zhodnotil situaci s nadhledem šestiletý Míša Honzák z Kroměříže a jeho stejně stará kamarádka Anička Peterková dodala: „Šli jsme k němu a dokonce jsme si na něho sáhli!“. Medvědář Břetislav Zavřel se ale netajil obavami. „Zatím je medvěd hodný, ale horší to bude, až se unaví,“ poznamenal, když se průvod přiblížil k náměstí.

Četník v akci a tanec s medvědem

Ještě předtím ale četník musel zastavit dopravu, aby průvod přešel silnici. Potom si masky vyprosily koláče na hospodyni. Ta si musela zatančit s medvědem a nechat si umazat tvář od kominíka, který poctivě značil všechny účastníky masopustního veselí. Pravou domácí zabíjačku připravilo řeznictví na rohu Tyršovy ulice a vysloužilo si tím zastávku průvodu přímo před obchodem.

I když podle pamětníků míval masopust ještě hojnější účast, první ročník obnovené tradice se zdařil. „Je to krásná tradice, která by se měla zachovat. Bývalo to větší, ale je to teprve začátek. Když v Kojetíně začínaly hody, také byl zájem menší a teď je to velká tradice,“ zhodnotila Olga Kočičková z Kojetína, která se k průvodu připojila spolu se svým manželem. Masopustní veselí ukončil hasičský ples a pochovávání basy v sobotu večer v sále Vzdělávacího a informačního centra na Masarykově náměstí. (pakk)