„U nás má tato akce dlouholetou tradici. Letos se na ní sešlo asi třicet masek, které obcházely dům od domu spolu s muzikanty. Atmosféra byla báječná a také počasí se vydařilo,“ řekla Ladislava Maršálková, obyvatelka Kyžlířova.

Průvodem maškar ale ožije už tuto sobotu 26. lednataké obec Ústí na Hranicku a obec Dřevohostice na Přerovsku. Masopust však není lidovou zábavou, která by se týkala výhradně vesnic.

Vodění medvěda plánují první únorovou sobotu kromě například obcí Tučín a Brodek u Přerova také v městě Lipníku nad Bečvou.

„Tato akce bude zpestřena vystoupením místního dětského folklorního souboru Maleníček,“ řekla mluvčí lipnické radnice Magdalena Gladišová. Masopustní veselí v některých obcích vyvrcholí lidovou zábavou zvanou Pochovávání basy.

Tu plánují letos i Dřevohostičtí, kteří slibují velkolepou podívanou. „Pochovávání basy se u nás uskuteční v úterý 5. února. Bude se odehrávat pod širým nebem na zdejším náměstí a o zábavu se postarají členové místního divadelního spolku,“ upřesnil místostarosta Dřevohostic Petr Dostál.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika