Obnovená tradice masopustu se v Přerově začala psát zhruba před patnácti lety, a dnes na ni Přerované nedají dopustit. Průvod masek se po cestě vždy zastaví u obchodníků v centru, kteří je vítají štamprličkou a koláčky a zatančí si s medvědem. Masopustní rej zavítá i na faru a na zámek.

Hlavní program začne v 9 hodin na Masarykově náměstí, kde předá rychtář chase masopustní právo.

„Odtud se vydá průvod maškar na faru, zamíří do prodejny Jirků a projde Jiráskovou a Wilsonovou ulicí. Další zastávka je ve vinotéce U Hanačky a v Muzeu Komenského, kde se již tradičně všechny masky vyfotí u sochy Jana Blahoslava. Projdeme fortnou ke Katovně, a tam se rozloučíme,“ řekla Magda Barboříková ze spolku Cukrle, který akci pořádá.

Vodění medvěda v Lýskách 2022.
Lýskami se protancoval medvěd, masopustní průvod doprovodil i vozembouch

Do průvodu podle ní vyrazí kolem pětadvaceti masek a chybět nebudou ani ty tradiční - kromě medvěda nebo stárka se stárkou je to třeba bába s nůší, slamák, policajt, kominík nebo cikán s cikánkou. Pořadatelé i letos čekají překvapení v podobě originálního kostýmu.

Koláčky, něco na zahřátí i muzika

Pro účastníky průvodu město napeklo na šest set ořechových a tvarohových svatebních koláčků a chybět nebude ani něco na zahřátí.

„Přijde i muzika - účast nám přislíbili Okybačovci. Budeme rádi, když dorazí i přerovští hudebníci a přidají se. Určitě bude veselo,“ dodala Magda Barboříková, která vyrazí na obchůzku už tradičně v kostýmu smrtky.

Akci pořádají spolek Cukrle a Folklorní soubor Haná. „Předloni jsme masopust ještě stihli, loni se už ale kvůli covidu nekonal. O to větší zábavu si letos užijeme,“ slibuje Magda Barboříková.

Maturitní ples v Městském domě v Přerově
Tančit se bude, plesová sezona v Přerově vzkříšena! Kdy a kam můžete na bál

V Kojetíně i zabijačkové speciality

Bujaré veselí ovládne i okolní města a obce. Například v Kojetíně začne masopustní obchůzka v 10 hodin a průvod zamíří na radnici, kde bude chasa žádat starostu o propůjčení ostatkového práva, aby mohli ostatkáři provozovat v ulicích Kojetína rozverné kousky.

„Abychom učinili zadost mlsným jazýčkům, připravili jsme si pro účastníky kojetínských ostatků i zabijačkové speciality, které budou k dostání mezi 10 a 15 hodinou na Masarykově náměstí,“ zvou na akci pořadatelé.

Stavba dopravního průpichu Přerovem, 20. února 2022
Takto teď vypadá stavba průpichu v Přerově. Jak má pokročit na jaře?

A co další města a obce?

„Tovačovské masopust“ pořádá v sobotu 26. února Hanácký spolek Hatě Tovačov. Průvod masek se živou kapelou a medvědem se vydá v 9.30 hodin z Náměstí v Tovačově.

Na vodění medvěda se mohou těšit také v Dřevohosticích, kde je sraz v sobotu 26. února v 8.30 hodin u hasičské zbrojnice. Průvod se vydá do ulic v 9 hodin. V Brodku u Přerova je vodění medvěda v režii Medvědářské společnosti a maškary vyjdou od sokolovny ve 12 hodin. Akce potrvá až do 16 hodin.

V Horní Moštěnici zamíří průvod do ulic už v 8.30 hodin - sraz je v 8 hodin v Myslivně na Zámostí. Výtěžek bude věnován na obnovení požárem zničené chaty na Tesáku. Na masopustní rej se chystají i v jiných obcích na Přerovsku.