„To, co se před malou chvílí odehrálo na balkoně, byla akce současných zaměstnanců, kteří mají dost praktik, jimž jsou v práci vystavováni, a chtějí podpořit náš protest. Protože nechtějí vystoupit z anonymity, rozhodli se zvolit tento způsob a ukázat hesla, za kterými si stojí,“ vysvětlila bývalá zaměstnankyně Domova pro seniory Dana Ondrušková.

Ta vede se Sociálními službami města spor o platnost své výpovědi. Podle svých slov musela odejít z práce jen proto, že se během pandemie odmítla nechat testovat na covid výtěrem z nosu, ale požadovala vyšetření ze slin. Spor skončil až u Nejvyššího soudu.

Slovenská kapela No Name má být jedním z headlinerů festivalu Velká Morava.
Tisíc podpisů proti megakoncertu. Petičníci chtějí chránit ptáky v Michalově

„Zaměstnanci jsou zesměšňováni, osočováni ze lži a dehonestováni. Není brán v potaz jejich názor. Tento stav přitom netrvá týdny nebo měsíce, ale roky. Za tu dobu odešla z Domova pro seniory spousta odborně zdatných zaměstnanců, kteří už jednoduše nemohli dál snášet naprosto arogantní a nedůstojné chování paní ředitelky. V některých případech toto chování zapříčinilo i vážné onemocnění,“ popsala jiná z bývalých pracovnic.

„Každý z vás se může dostat do situace, kdy svého nejbližšího bude potřebovat umístit do Domova pro seniory. Určitě vám nebude jedno, co ten člověk jí. Strava je tam šílená, v deset hodin se z Olomouce doveze oběd, večeře a snídaně na další den. Už nikdy si váš nejbližší nedá třeba vajíčka na snídani. Určitě by vám také vadila selekce klientů. Na různé společenské akce někteří nemohou s odůvodněním, že nevypadají dobře,“ kritizovala poměry v domově také bývalá pracovnice Eva Riedl.

Situaci řeší Inspektorát práce

Opoziční zastupitelé za SPD i tentokrát požadovali, aby Rada města ředitelku Janu Žouželkovou odvolala. „V čestných prohlášeních, kterých jsou desítky, se mnohokrát opakuje slovo šikana, arogantní chování, psychický nátlak. Od zaměstnanců se navíc dozvídáme, že v zařízení dochází od chvíle, kdy na problém upozornili, ke skartacím“ shrnul zastupitel Dan Chromec (SPD), který na problém upozornil jako první.

Kvůli rekonstrukci Emosu se Farmářské trhy přesunuly na Horní náměstí.
Farmářské trhy na Horním náměstí: Lidí ubylo, říkají stánkaři

Přerovský primátor Petr Vrána (ANO) vysvětlil, že radní podnikli všechny potřebné kroky a detailně je popsal. „Rada města uložila útvaru tajemníka zadat provedení personálního auditu,“ upřesnil s tím, že město za audit zaplatí částku pět set tisíc korun. „Byl podán také podnět Inspektorátu práce. Nebereme situaci na lehkou váhu, ale musíme všechny záležitosti řádně prošetřit,“ řekl primátor.

Podle radního Jakuba Navaříka (Pomáháme městu - ODS) město zvolilo jediný postup, který je za daných okolností možný. „Situaci stěžovatelů rozumím, ale to, co po nás chcete, je, abychom popravili člověka bez soudu. Musíme respektovat právní řád a ctít zákon,“ uvedl Navařík.

Ředitelka se jednání nezúčastnila

Návrh zastupitele Dana Chromce, který chtěl, aby se Rada města zabývala odvoláním ředitelky, na jednání neprošel. „Nerozumím tomu, že nestačí desítky čestných prohlášení. Už jsem v důchodě, ale na léta strávená v této práci nerada vzpomínám. Vždy se mi sevře žaludek, jen na to pomyslím. Když byla ve vedení Sociálních služeb města paní Vanišová, vše fungovalo skvěle, ale na pozdější roky už nechci vzpomínat,“ svěřila se bývalá zaměstnankyně, která pracovala celý život v sociální sféře.

V Kojetíně plánují zimní halu. Starosta Ptáček je přesvědčen, že se investice vyplatí a budova bude lidem sloužit několik desítek let.
Kojetín plánuje sportovní halu. Opozice je proti: Jsou to pomníčky vedení

Ředitelka Sociálních služeb města a Domova pro seniory Jana Žouželková se jednání zastupitelstva ani tentokrát nezúčastnila. Už dříve ale uvedla, že vystoupení bývalých pracovníků považuje za pečlivě zrežírovanou inscenaci. Ředitelka se kontrole nebrání a počká si na závěry šetření.

Podívejte se, jak probíhala debata ohledně stížnotí na bývalou ředitelku Janu Žouželkovou:

Zdroj: Petra Poláková - Uvírová