Bezmála třicítka nejrozmanitějších masek vyrazila na Masopustní průvod od místní hasičské zbrojnice o půl deváté ráno. S trojicí muzikantů a s medvědem v čele procházely maškary dům od domu. Zde je čekalo něco k zakousnutí, něco pro zahřátí a panimámu tanec s medvědem.

„Tož je to náročné, ale dá se to zvládnout. Většinou končíme až kolem šesté večer. Základem je hodně mastit, pak hodně zapíjet a v každém domě si zatančit,“ prozradil s úsměvem Pavel Ulrych, který vede v masce medvěda masopustní průvod už jedenáctý rok.

Tradici vodění medvěda udržuje ve Skaličce místní Sbor dobrovolných hasičů, který čítá na sedmdesát členů. Průvodu se však mohou účastnit zájemci z řad veřejnosti a vítáni jsou i přespolní.

„Masopustní průvod tady organizujeme desítky let. Bereme to jako společenskou akci, kde se lidé potkají a zároveň se stmelují,“ uvedl starosta skalických dobrovolných hasičů Petr Černoch.

Vánoční strom na hranickém náměstí stojí i v polovině února
Vánoční strom zůstane v Hranicích napořád? Brzy zmizí, slibuje radnice

Skalička je také jednou z mála obcí regionu, kde se dochovalo tradiční pochovávání basy. A právě na Končinovou zábavu, jejíž nedílnou součástí je smuteční obřad, při které se pochová muzikantská basa, zval průvod celou vesnici. V místní sokolovně se chystá na sobotu 22. února.

„Tento ceremoniál se dříve prováděl hned po vodění medvěda, ale to je hodně náročné. Takže jsme to rozdělili a pochovávání basy máme týden po masopustu. Ukončujeme tím sezonu plesovou a sezonu oslav,“ vysvětlil Petr Černoch.

Vrcholem Končinové zábavy je takzvaná smuteční oslava.

„Hasiči uspořádají klasický smuteční průvod i s pohřební řečí, samozřejmě v černých kostýmech, a před půlnocí basu pochováme v pekle sokolovny,“ doplnil starosta Sboru dobrovolných hasičů ve Skaličce Petr Černoch.

Pro vítěze byla připravena prestižní cena v podobě sošky Zlatého Radovana, jejímž předobrazem nemohl být nikdo jiný než ředitel gymnázia Radovan Langer
To nejlepší z Gympla bavilo nabitý sál, výtěžek putoval na Lepší školu