Minulý rok se jí zúčastnilo asi sedmdesát tisíc lidí na 570 místech v Česku a deseti místech v zahraničí. Princip je jednoduchý: ve stejný čas si obyvatelé naší země zazpívají šestici stejných koled. Symbolicky tak alespoň na pár okamžiků propojí všechny kouty naší republiky. Česko zpívá koledy organizuje re-gionální Deník. Ředitel Deníku na střední a východní Moravě Martin Nevyjel v rozhovoru odpovídá na časté otázky, které čtenáři kladou.

Pokolikáté se akce koná?

Česko bude zpívat koledy s regionálním Deníkem již popáté. Ve středu 9. prosince v 18 hodin se opět sejdeme na náměstích a návsích, v kostelech, před školami či domovy seniorů a zazpíváme si koledy. Rozeznějí se náměstí ve městech České republiky i v zahraničí.

Které koledy se budou zpívat?

Letos jsme opět připravili šestici koled. Společně si zazpíváme tři koledy, které již známe. Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán a Půjdem spolu do Betléma. Další dvě jste vybrali vy, naši čtenáři. Jsou to vánoční písně Jak jsi krásné neviňátko a Pásli ovce valaši. Kdo bude chtít, zakončí zpívání písničkou Vánoce, Vánoce přicházejí.

Kterou koledu máte vy osobně nejraději?

Jako šéfredaktor nejčtenějších novin a žurnalista tělem i duší nemohu opětovně říci nic jiného, než že mou nejoblíbenější koledou je Nesem vám noviny.

Co když neznám slova koled?

To nevadí, pro zájemce bude znovu připraven zpěvník, v němž najdou všechny zmíněné koledy. K dispozici bude ve všech městech, kde se bude zpívat, a vyjde v regionálním Deníku přímo 9. prosince. Texty koled lze už teď najít na internetové adrese www.ceskozpivakoledy.cz.

Co když neumím zpívat?

Pokud nemáte pěvecký talent, tak se nic neděje. Já jej také nemám a zpívám každý rok na pódiu. Nejedná se přeci o žádnou přehlídku zpěváků, nýbrž o milé setkání. Takže pokud někdo neumí zpívat, vůbec to nevadí, protože to není smyslem akce. Minimálně v každém okresním městě nám pomohou udržet tón profesionální sbory a profesionální zpěváci, takže bude stačit, když my ostatní, netalentovaní, budeme jen pobrukovat.

Chtěli bychom se k akci připojit, co je třeba udělat?

Stačí vyplnit přihlašovací formulář na webových stránkách www.ceskozpivakoledy.cz. Po přihlášení vám zašleme e-mailovou adresu, kam můžete posílat své příspěvky z příprav a ze zpívání koled, které následně zveřejníme v regionálním Deníku a na těchto internetových stránkách. Navíc vám rozsvítíme vánoční hvězdičku na webu v mapě České republiky, a to u místa, kde budete zpívat. (fil)