Tovačov slaví Národní týden manželství a svatba na zkoušku, ale i výstava fotografií na zámku nebo páteční společenský večer ve sportovní hale tvoří jeho součást. Svatební obřad zažili už loňští deváťáci. Tentokrát se rolí nevěst zhostily Lucie Majtnerová a Sofie Květová, ženichy hráli Petr Košťál a Pavel Kočíř. Jejich spolužáci přestavovali svatebčany, někteří z nich měli úlohy rodičů a svědků.

Na svatební obřad se deváťáci pečlivě připravili. „Role nevěst a ženichů si rozdělili sami,“ zmínila jedna z organizátorek, učitelka Jitka Lehká. Každý se musel postarat i o vhodné oblečení.

„Šaty mi ušila mamka. Po dnešku asi zůstanou ve skříni, protože než budu mít svatbu, tak mi budou malé,“ svěřila se nevěsta Lucie Majtnerová.

„Museli jsme pořídit celé kvádro, včetně kalhot a bot. Doufám, že z toho syn tak rychle nevyroste a že v tom půjde ještě na rozlučku devátých tříd a do tanečních,“ poznamenala Lenka Čechová, matka jednoho ze svatebčanů a varhanice.

Úvodní slovo matrikářky i projev oddávajícího starosty brali studenti vážně. „V chování se tato svatba vůbec nijak nelišila od těch opravdových,“ zhodnotila matrikářka Jana Halířová, která se se studenty seznámila už před obřadem.

„Byli za mnou na matrice, probrali jsme, co je k svatbě potřeba, jaké formuláře se vyplňují, kdy a jak se vyřizuje nová občanka,“ doplnila. Svatba nanečisto se od té skutečné na pohled opravdu příliš nelišila. Čerství novomanželé stvrdili své rozhodnutí podpisy na pamětní listinu Tovačova. (pakk)