Na vymalování mandaly, která měří osm krát osm metrů a tvoří ji více než 4650 obrazců s dětskými motivy, se podílelo několik desítek žáků z hranických škol a ruku k dílu přiložili také dospělí. Ti všichni na hranické náměstí v polovině června dorazili, aby pomohli k zápisu takzvané Obří mandaly Hranic do knihy rekordů.

Celou akci pořádal pro širokou veřejnost Důmdětí a mládeže Hranice. Několik dnů po zápisu zdobilo pestrobarevné dílo dvoranu hranického zámku, teď je ale stočené do velké role v chodbě Domečku. Díky jejím rozměrům totiž není jednoduché mandalu někam rozložit. „Hledáme prostory, kde by mohla být umístěna. V muzeu, v některé škole, uvidíme,“ uvedla již dříve jedna z iniciátorek tohoto počinu Jiřina Vlasáková.

Do dnešního dne není o budoucnosti symbolu dokonalé harmonie rozhodnuto.„Před koncem školního roku nebyl čas se se zdejšími školami domluvit, jestli by mohla mandala zdobit nějakou stěnu či strop na chodbě nebo třeba v jídelně některé škol,“ uvedla Jiřina Vlasáková.

Jedním z nápadů pracovníků Domečku byl v případě, že by se vhodný prostor nenašel, mandalu rozstříhat na několik dílů a ty pak rozdělit mezi školy a organizace, které se na získání rekordu podílely. Podle slov ředitelky DDM Blanky Šturalové by ale byla velká škoda obří mandalu zničit.

„Rozhodně jsme pro její zachování. Původní myšlenka, když jsme do toho šli, byla, že mandala bude někde viset jako vzpomínka na překonání rekordu v našem městě. Problém je ale kvůli její velikosti s vhodným prostorem,“ konstatovala Blanka Šturalová, která doufá, že se obrazec zachová v celé své velikosti.

Máte nápad, kde Obří mandalu Hranic o rozměrech osm krát osm metrů umístit?

Pište nám e–mailem na adresu: liba.matlova@denik.cz

Vaše názory

Akce typu obří mandala byla perfektní a bylo by škoda tento unikát rozstříhat. Navrhuji celé dílo umístit do prostor muzea v Synagoze. Těším se na další podobné akce.

S přáním příjemného a úspěšného dne Jan Klvaňa