I po osmnácti letech se našli mezi poutníky takoví, kteří se této oblíbené akce zúčastnili úplně poprvé. Řeč je například o Jiřím Pospíšilovi, který je zároveň významným partnerem, co se týká rozvoje školy.

„Do Přerova jsem se před nějakým časem přistěhoval, a protože pracuji jinde, bylo problematické si najít čas na putování. Tentokrát mi to vyšlo a musím říct, že se moc těším," vysvětloval na začátku cesty.

„Trasa prý měří devět kilometrů, navíc se jde krásnou přírodou. Tato akce mě velmi přitahuje, už jen proto, že Předmostí je světově známé naleziště vykopávek z doby kamenné. Očekávám také nějaké otázky od dětí po cestě, takže jsem se včera pilně na internetu připravoval," rozesmál se Jiří Pospíšil.

Mezi návštěvníky byli ale ti tací, kteří se vydali za mamuty už posedmnácté.

„Od druhého ročníku chodíme pravidelně, Začínali jsme s jednou generací, teď už s námi putuje i druhá. Je to tady bezva. Krásná trasa i minimuzeum. Opravdu obdivuji tu práci kantorů," nemohla si akci vynachválit Taťána Jonasová, která sem s rodinou dorazila z Hranic.

Zkušenými putovníky byl i trojlístek kamarádů Jany, Martina a Nely. „Všichni jsme už tady byli minulý rok. Je to hezké. Těšíme se na soutěže, občerstvení a razítka, která sbíráme. Za ně potom dostaneme na konci cesty perníček," povídali jeden přes druhého nadšeně.

Jeden z učitelů, kteří se podíleli na organizaci poutě, vysvětlil, jak to tu každý rok chodí.

„Cílem je sejít se s přáteli, bývalými kantory a žáky, kteří se každý rok účastní, spojit různé generace. Navíc se takto připomíná historie tohoto místa," pověděl Rostislav Dočkal.

„V našem školním minimuzeu si návštěvníci prohlédnout archeologické vykopávky, dozví se bližší informace o Předmostí, poté putují přes informační centrum, které je u pomníku lovců mamutů a pokračují k Památníku na školním kopci a zase zpět," uzavřel s tím, že letošní ročník určitě dorazí více než osm set lidí.