Přerov má již od dob Pernštejnů svůj znak se dvěma věžemi a zubří hlavou, od roku 1948 používá i modrožlutou čtvercovou vlajku. V době elektronické komunikace je to ale málo. Snahy vytvořit jednotný vizuální styl města mělo proto už před lety také bývalé vedení radnice.

„Městský znak je sice pěkný, ale pro soudobé mediální či tiskové výstupy není příliš praktický. Navíc cítíme, že je potřeba mít zastřešující rámec, který bude určovat, jak mají vypadat třeba tiskoviny města – od vizitek až po propagační brožury. Znaku se však nezbavujeme, bude dále využíván pro důležité listiny," vysvětlil radní Jan Horký (SpP).

Soutěž

Přerov tak bude mít poprvé v historii jednotný vizuální styl, od něhož si slibuje kultivovanou a důstojnou prezentaci v marketingové komunikaci. Jeho uvedení do praxe přijde městskou pokladnu na půl milionu korun.

„Zvolili jsme formu soutěže o návrh, aby mohla porota v prvním kole vybrat ze široké palety nápadů pět nejlepších, které postoupí do druhého kola. Autoři této pětice své návrhy rozpracují – včetně ukázek praktického využití – a porota doporučí radě města vítězné pořadí," doplnil. Návrhy musejí účastníci soutěže odevzdat nejpozději 18. listopadu do 12 hodin.

Vítěz získá 100 000 korun

Nejlepší kreativec a autor vítězného návrhu obdrží částku 100 tisíc korun, soutěžící na druhém místě dostane 40 tisíc a třetí nejúspěšnější účastník si připíše na své konto 30 tisíc. S vítězem bude sepsána smlouva na vytvoření kompletního grafického manuálu, který přijde na 200 tisíc korun.

A s jakými nápady přišli občané, které jsme oslovili v anketě?

„Dominantou Přerova jsou rozhodně komíny, takže by mohly být graficky znázorněny také v logu. Mohlo by to být vtipné a ihned rozpoznatelné. Více by se měla připomínat také naše slavná archeologická naleziště v Předmostí," navrhla třeba Kristýna Lipská.

„Symbolem Přerova je podle mého názoru pivo, ale nesmíme zapomínat ani na význam železničního uzlu či důležitosti naleziště z období lovců mamutů," zhodnotil jiný z oslovených. „Bojím se to slovo, které vystihuje Přerov, nahlas vyslovit. Na logu města by se ale asi moc nevyjímalo," uzavřel starší muž.