Pro klientky centra je nová metoda příjemnější hned ze dvou podstatných důvodů. V prvé řadě jsou to až o dvě třetiny nižší dávky záření a pak také vyšší rozlišovací schopnost obrazu.

Lékařům nabízí nepřímá digitalizace hodnotit obraz jeho úpravou na monitoru, což přináší větší pravděpodobnost záchytu menších lezí. Navíc mohou mezi sebou lékaři pořízené snímky navzájem konzultovat i na dálku elektronickou cestou.

Příjemná je také menší poruchovost nového zařízení. Ve vztahu k životnímu prostředí je nepřímá digitalizace maximálně šetrná. Odpadá u ní totiž nutnost ekologicky se postarat o likvidaci chemikálií a vyřazených filmů.

„Takzvaná počítačová radiografie je postup vytvoření rentgenového obrazu pomocí speciální paměťové fólie na bázi fosforu a čtecího zařízení. To převede latentní obraz na fólii v elektrický signál, z něhož se v počítači složí výsledný obraz. Ten se pak neodečítá na prohlížecím zařízení se zářivkami, ale na monitoru,“ vysvětlil princip nepřímé digitalizace ředitel hranické nemocnice Eduard Sohlich.

CR systémy jsou podle něj kompatibilní se stávajícími rentgenovými přístroji a jeho kazety mají stejné rozměry jako kazety filmové.