Květen byl letos na Přerovsku nejdeštivější za poslední roky.

„Objem srážek je přibližně stejný jako v roce 1997,“ potvrdila pracovnice přerovské meteorologické stanice.

Teploty v následujících dnech se mají pohybovat mezi třinácti a patnácti stupni nad nulou, převažovat má čerstvý západní a severozápadní vítr.

„V úterý čekáme oblačno až zataženo, v Olomouckém kraji budou srážky intenzivnější právě na Přerovsku. Také ve středu bude zataženo po většinu dne,“ uvedla meteoroložka Českého hydrometeorolo­gického ústavu v Ostravě. V pátek by se oblačnost měla protrhávat a srážky ustupovat směrem k Beskydům. Oteplení se očekává až o víkendu.

Úroda v ohrožení

Podmáčená půda a někde dokonce voda stojící na polích komplikuje práci zemědělcům.

„Víc hrozí různé houby a plísňové choroby. Co jsme mohli, to jsme ošetřili,“ řekl Karel Čechák ze Zemědělského družstva Kokory. Déšť, ale také chladné počasí vadí i chmelu.

„Potřebuje noční teploty 15 stupňů, jinak neroste. Nebude-li do konce června navrchu, bude úroda poloviční, nebo spíš ještě menší. Kdyby se oteplilo, snad by rostliny ještě stihly vyrůst, teď je to tak padesát na padesát,“ povzdechl si Čechák.

Jak dopadne obilí, si zemědělci zatím netroufají odhadnout.

„Pícniny už měly být dávno sklizené, na těch bude velká škoda. Je to katastrofa, všechno hnije odspodu. Jaká bude úroda, to teprve uvidíme. Krmiv bude ale určitě málo,“ uvedl předseda Zemědělského družstva Partutovice František Maršálek. Vody je podle něj nejvíc za poslední roky.

„Více než deset let měříme srážky a dosavadní rekord za měsíc květen byl 170 milimetrů. Teď už je to 250,“ dodal Maršálek.

V celorepublikovém průměru napadlo za tento měsíc nejvíc srážek v roce 1943, a to 139,8 milimetrů. Naopak nejméně jich bylo v roce 1950 – 25,4 milimetrů. Nejchladnější byl květen a první polovina června v roce 1955, kdy se průměrná teplota pohybovala pod 13 stupni Celsia.