Zpráva o brutálním napadení sedmadvacetiletého muže, ke kterému došlo před necelým měsícem v nádražní restauraci, šokovala obyvatele Přerova. Lidé se pozastavovali nad razancí útoku i tím, že jsou viníci násilného činu stále na svobodě. Mladík se náhodně připletl do roztržky s Romy, a ti ho zbili tak, že skončil s těžkým poraněním mozku v nemocnici. Rodina oběti si teď najala právníka a chce znovu prošetřit všechny okolnosti případu.

Když jste se začínal o věc zajímat, co jste zjistil?
Podařilo se nám sehnat svědky, a ti vypověděli, jak přesně k události došlo. Ty informace máme z jedné i z druhé strany. Problém ale je, že někteří lidé odmítají vypovídat. I dvě prodavačky, které tehdy byly přímo v bufetu, prohlásily, že nic neviděly, a že se schovaly pod pult. S jednou jsem osobně mluvil, protože bydlí ve vedlejší vesnici, a přesně mi celý průběh napadení popsala, bohužel s tím, že se k tomu ale nemíní oficiálně vyjadřovat. Jednak z důvodu obavy o práci, a pak také proto, že Romové do restaurace chodívají docela často, a má z nich strach. Kdyby policie svědkům nabídla možnost vypovídat pod ochranou, tak by prý vypovídala, ale něco takového jí prý nikdo nenabídl.

Řada našich čtenářů se v internetových diskusích pozastavovala nad tím, že policie o případu informovala se zpožděním. Jaký je váš názor?
Připadá mi, že se to celé snažili ututlat, aby nikdo nic nevěděl. Ale to je můj názor. Jednou z původních verzí třeba bylo, že byly obě strany opilé, a tím pádem se to neřeší. Připadá mi taky, že kvalifikace činu by měla být jiná, protože se podle našeho názoru jedná o rasistický útok. Proto jsme si vzali k ruce právníka a budeme usilovat o to, aby došlo k překvalifikování činu na rasově motivovaný útok.

Z jakého důvodu?
Protože kdyby Romové napadli někoho ze svých řad, nebyla by razance útoku taková, jako byla v tomto případě. V tuto chvíli čekáme, až nám policie předá veškeré podklady. Tady byl zkopán kluk, jelikož byl bílé pleti. Kdyby to byl Rom, tak se s ním útočníci baví úplně jinak.

Když jste od svědků zjišťovali, jak k události došlo, co vám řekli?
Ptali jsme se několika přímých účastníků incidentu a všichni nám potvrdili totéž. Bratr šel s kamarádem do nádražní restaurace na jídlo. Došli tam a objednali si polévku. Pak si dali druhé jídlo, to bylo kuře s rýží. Když snědli polévku, zavolala na ně prodavačka, že už to mají hotové, a dala jim jídlo na pult. V té době tam byla skupinka Romů a jeden z nich mu vzal z pultu talíř a chtěl jít pryč. Bratrův kamarád ho kvůli tomu vulgárně okřikl. Na to se on otočil, položil jídlo a zeptal se: „Cos to řekl?“ Pak začaly slovní urážky a v momentě tomu kamarádovi přistála rána. Skončil s přelomeným nosem. Když se to všechno začalo dít, můj bratr k nim přišel a snažil se je uklidnit.

Říkal jen: „Hoši, co děláte?,“ protože nikdy nebyl rváčem a nikdy se do ničeho nepletl. To mi ostatně potvrdili i ostatní Romové, se kterými jsem se bavil, protože s nimi bydlí ve stejné čtvrti. I romští obyvatelé této ulice se divili, že by se zrovna on do takového konfliktu připletl. Během hádky ale bratr dostal ránu, a tak kolem sebe začal máchat rukama ve snaze se bránit. To je asi vyprovokovalo, takže ho začali mlátit a skončil na zemi, kde do něho začali kopat. Podle mě to bylo bezdůvodné napadení a nepřiměřená obrana. Přece – i kdyby si třeba nadávali, tak toho druhého nedokopu tak, že skončí na zemi a nemůže se ani hýbat.

Máte informace o aktuálním zdravotním stavu bratra?
Probudil se z komatu s tím, že jedna půlka jeho těla nereaguje a druhá reaguje. Komunikuje, ale zatím je mu dosti špatně rozumět. Uvidíme, co dál řeknou lékaři.

Případ vyvolal mezi lidmi v Přerově dosti emotivní reakce a internet byl zahlcen příspěvky na toto téma. S jakými reakcemi se setkala vaše rodina?
Asi čtrnáct dní po incidentu se o věci vůbec nemluvilo a bylo ticho po pěšině. Pak se začaly šířit různé fámy o tom, že bratr umřel, které jsme museli vyvracet, proto také sestra zřídila diskusi na facebooku. Přes facebook se informace dostaly i od zahraničí, takže už to není jen u nás. Všichni čin odsuzují. Překvapilo nás, že se o případ začalo zajímat i ministerstvo vnitra. Jeho pracovníci si vzali kontakt na mě i sestru. Se mnou už mluvili a chtěli vědět všechny informace o případu a ptali se i na postup policie. Stanovisko vyšetřovatelů je: my jsme se o to postarali a zatkli jsme je. Ale oni nezatkli všechny, co se toho účastnili, bylo jich více. V tuto chvíli tedy čekáme, jaké bude stanovisko ministerstva vnitra, a zda to prošetří.

Sebral jste odvahu promluvit si s Romy, kteří bratra napadli?
Osobně jsem se s nimi nebavil, ale když odvysílala reportáž o napadení televize, jednoho z útočníků jsem poznal. Vím tedy, o koho se jedná. Docela mě v reportáži zarazilo, když matka toho útočníka říkala, že se obává o svého syna. Co má dělat matka toho Honzíka? Co má dělat, když její syn dopadl tak, jak dopadl? Ona se má taky obávat? Já neříkám, že by to mělo být potrestané stejným způsobem. Ale určitě by mělo být zlo potrestané, protože něco takového přece nikomu nemůže jen tak projít.