Úvodní projekt je věnován právě probíhající retrospektivní výstavě sochaře Julia Pelikána.
„První část zahrnuje odborný výklad k samotnému autorovi a jeho dílu. V druhé praktické části se žáci seznamují poučnou a zároveň zábavnou formou s prací sochaře, materiály a nástroji, které používá ke své tvorbě,“ informovala Renata Skřebská z hranického muzea, která spolu s Renátou Osinovou program připravily.
Poté se děti samy zapojují do projektu například vytvářením pohybových „sousoší“ anebo malují vybrané umělecké dílo. „Děti si tak mohou představit, jak práce výtvarníka probíhá, zároveň si tímto vytvářejí osobitý pohled na výtvarné umění,“ vysvětlila Renata Skřebská.
Jako první se projektu zúčastnili žáci drahotušské základní školy. „Je to dobrý nápad, perfektně připravený, a hlavní bylo, že se to dětem líbilo a že je to bavilo,“ uvedla učitelka Taťána Hrubá.
Slovy chvály nešetřili ani její žáci. „Když jdeme na nějakou výstavu, tak to jenom projdeme, ale nic se nedozvíme. Tady jsem se dozvěděla všechno důležité o Juliu Pelikánovi a líbilo se mi, že jsme si mohli zkusit nakreslit i vystavené sochy,“ pochvalovala si Petra Limberková, jedna ze žákyň drahotušské školy.
„Nic takového jsme ještě neabsolvovali. Nejvíc se mi líbilo, jak jsme vymýšleli a hráli scénky,“ popsala své pocity z výuky v muzeu její spolužačka Pavlína.