Letošního jedenáctého ročníku se zúčastnila družstva z Tovačova, Lobodic, Přerova, Týna nad Bečvou, Čalčic a Zastávky. Děti soutěžily ve dvou věkových kategoriích – od šesti do dvanácti let a od dvanácti do šestnácti let. Nanečisto si závodní disciplíny vyzkoušeli i nejmladší hasiči. „Máme tu i tři čtyřleté děti. Trénujeme pravidelně, v zimě vymýšlíme různé aktivity na hasičárně,“ zmínila vedoucí lobodického družstva Hana Krátká. O tom, že je o hasičské povolání mezi dětmi v Lobodicích velký zájem, svědčí počet malých hasičů – je jich přes dvacet.

S velkým nadšením se do soutěžení pustil například i Daniel Pec, kterému letos bude šest let.

„Do hasičů chodí od září, tohle jsou naše první závody,“ poznamenala jeho maminka Iveta Pecová. V rodině prý žádného hasiče nemají, přesto už má Daniel o svém povolání jasno. „Drží ho to odmala. Chce být policistou a dobrovolným hasičem. Na závody trénoval i doma – běhal, a taky pořád něco hasíme,“ doplnila s úsměvem maminka.

Každý ročník hasičské soutěže obsahuje pět zbrusu nových disciplín. Tentokrát soutěžící museli například rozbalit v běhu hadice a provléknout je mezi stoly nebo prokutálet míč slalomem mezi kužely.

„Název Hasičské piškvorky vznikl podle toho, že v prvním ročníku se skutečně hrály piškvorky. Snažím se každý rok vymyslet něco nového. Vždycky je to momentální nápad, se kterým si sednu a během půl hodiny ho dopracuji,“ řekl Jaromír Krátký z Moravské hasičské jednoty, která akci spolu s městem Tovačov pořádá. (pakk)