„Chodím s dcerami do okolí lagun poměrně často, ale to, co je tam vidět v poslední době, je opravdu smutné. Všude se válí odpadky, plastové láhve, plechovky od piva nebo sklo. V Přerově mnoho hezkých míst nenajdeme. A to málo, co tu je, ještě devastují naprosto lhostejní a nezodpovědní lidé,“ pozastavuje se nad nepořádkem Martin Novotný z Přerova.

Malá laguna je přitom přírodní památkou a jedná se o chráněné území.

Podle Svatavy Doupalové z odboru majetku přerovského magistrátu, která má na starosti veřejnou zeleň, jak na laguně, tak i v parku Michalov, výrazně přibylo výletníků. Je to dáno koronavirovou dobou - lidé moc možností nemají, a tak jsou častěji venku.

„Po víkendech máme odpadkové koše vždy plné, což je dáno i tím, že jsou uzavřené restaurace, kam si lidé vždy po odpolední procházce zašli. Nejsou to jen pohozené odpadky kolem turistických cest, ale u velké laguny nacházíme i domovní odpad - pneumatiky a jiný nepořádek,“ řekla.

Pracovníci technických služeb nepořádek pravidelně odvážejí, ale větší úklid probíhá vždy na jaře.

Zvýšené množství odpadu evidují technické služby také v ulicích Přerova.

„Registrujeme hlavně zvýšený nárůst plastů a papíru, které lidé vyhazují do popelnic. V lednu jsme kvůli tomu posílili svoz a kontejnery, které jsme dříve vyváželi jen jednou týdně, teď vyvážíme dvakrát do týdne. Lidé jsou více doma, objednávají si výrobky v e-shopu a jídlo v plastových obalech, takže odpadu je přirozeně více,“ doplnil jednatel Technických služeb města Přerova Bohumír Střelec. Ten odhaduje, že letos dojde k nárůstu vyváženého komunálního odpadu.