Ti ovšem nesdílí takové nadšení, jako někteří zastupitelé. Nejsou si totiž jistí, nakolik by lidé o trhy měli zájem. A ten je, jak upozornili, klíčový.

„Zatím nevíme, jak velký by zájem byl a zda by se to městu vůbec vyplatilo,“ podotkl náměstek primátora Josef Kulíšek.

Jak dále uvedl, návrh je nutné posoudit důkladně ze všech stran.

„Ne vše jde totiž tak jednoduše, jak si mnohdy někteří představují,“ řekl.

Opoziční zastupitelé totiž například navrhovali vznik nových tržních míst na náměstí TGM či Horním náměstí.

„Přibylo by sice stánků, ale na úkor několika parkovacích míst, která by se musela zrušit,“ popsal jeden z možných problémů Kulíšek.

Právě tyto a další dohady okolo návrhu zastupitelů byly důvodem k vytvoření speciální pracovní skupiny pro aktualizaci tržního řádu, která se teď problematikou zabývá. Současný tržní systém má analyzovat a navrhnout případné změny.

Oživení mrtvého centra

Trhy by podle vyjádření navrhovatelů měly hlavně oživit dnes mnohdy mrtvé centrum města, které by tak navíc dostalo i jiný vzhled. Inspirovat se nechali například Olomoucí či Brnem, kde jsou trhy v centru už tradicí a lidé zde nakupují s oblibou.

„Chtěli bychom prosadit, aby byly trhy vždy pravidelně jednou týdně,“ uvedl před časem jeden z předkladatelů návrhu Jan Horký.

Bude zájem?

Jak ale podotkli radní, vše záleží na lidech. Pokud by se ukázalo, že o tyto služby mají místní zájem, pak nebude problémem, aby nová tržní místa na náměstích vznikla. Mezi lidmi však panují rozporuplné názory.

„Pokud by něco takového v Přerově vzniklo, určitě bych chodila zeleninu a ovoce kupovat raději k trhovcům než do supermarketu. Slibovala bych si od toho asi lepší kvalitu,“ nechala se například slyšet pětačtyřicetiletá Radka Kovaříková. Jiným zase přijde více stánků zbytečností.

„Nezdá se mi, že by to bylo takové terno a u stánků se stály fronty, ale možná se mýlím. Já osobně si ale myslím, že lidi budou pořád nakupovat v marketech, kde mají všechno při sobě,“ poznamenal další z obyvatel Přerova.

O zájem lidí se obávají i někteří prodejci.

„Stánek si pronajímáme už několik let a prodávat naše výrobky se nám poměrně daří. Otázkou je, jak by obchody šly, kdyby nás tady bylo více. Pokud by o to měli lidé zájem, tak budiž. Centrum by hned vypadalo jinak. Záleží ale na lidech. Dnes jsou všichni zvyklí na velké obchoďáky,“ dodala jedna z přerovských prodávajících.