Ten, kdo se chce podívat, jak se politikům bývalého, ale i současného vedení radnice loni dařilo, musí nejprve vyplnit písemnou žádost v budově magistrátu v Bratrské ulici. Na jejím základě mu pak úřednice z kanceláře tajemníka předloží složky s požadovanými ú­daji.

Občané Přerova ale této možnosti příliš nevyužívají.

„Lidé mohou podat žádost nejen osobně na úřadě, ale i elektronicky. Této možnosti ale loni využil pouze jeden novinář z Prahy," řekla Jarmila Jemelíková z kanceláře tajemníka přerovského magistrátu.

K nahlédnutí jsou od července jak čestná prohlášení o majetkových přiznáních bývalých radních, kteří stáli v čele města do říjnových komunálních voleb, tak i jejich nástupců. Ve srovnání s předchozími lety je to ale docela nudné čtivo.

Bývalý přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) si vydělal bokem přes 872 tisíc korun, ale jen díky tomu, že byl v minulém volebním období také senátorem. Jeho nástupce Vladimír Puchalský (SpP) loni naopak žádné vedlejší příjmy neměl.

Jak odměňuje Teplo?

Odměny ze společnosti Teplo, jejímž stoprocentním vlastníkem je město, dostali loni někteří politici, působící ve vrcholných orgánech firmy. Například bývalý radní a dnes zastupitel Tomáš Dostal (KDU-ČSL) si přivydělal přes 176 tisíc korun, radní Čestmír Hlavinka (ČSSD) dostal odměnu přes 123 tisíc, jeho stranická kolegyně Šárka Krákorová Pajůrková pak 125 tisíc korun čistého. Bývalý radní Václav Zatloukal (ČSSD) obdržel jako člen představenstva přes 129 tisíc korun.

Noví představitelé vedení společnosti Teplo už tak štědří nebyli.

„Odměny, které jsme loni rozdali, byly poníženy na základě hospodářského výsledku. Co se týče odměn pro nové vedení, o těch bude rozhodovat představenstvo teprve koncem roku, a to na základě hospodářských výsledků," uvedl radní a předseda představenstva společnosti Teplo Petr Vrána (ANO).

Z bývalých politiků se loni asi nejvíce dařilo radnímu Jaroslavu Čermákovi (ODS), který měl příjmy především z nájmu nemovitostí. Současní politici se ale podle pohledu do čestných prohlášení věnovali své práci naplno. Vedlejší příjmy nemají, některé z nich navíc tíží hypotéky nebo úvěry.

Vláda nedávno schválila novelu zákona o střetu zájmů, které by měla nahradit původní legislativu. Podle ní by měli politici podávat majetková přiznání už při svém nástupu do funkce. Předávat by je měli do sjednoceného registru, jenž bude v kompetenci ministerstva spravedlnosti.

Ministerstvo by kvůli registru majetkových přiznání mělo zřídit nový odbor se dvaceti zaměstnanci, jenž by vykonával také kontrolní činnost. Novela, kterou nyní čeká posouzení zákonodárci, by měla začít platit od ledna 2017.