Zatímco o smyslu stavby nového autobusového nádraží či rekonstrukce zimního stadionu nikdo nepochybuje, některá díla považují Přerované za kýč.

Přerovský deník uspořádal loni anketu s názvem „Ostuda Přerova“, ve které mohli dát čtenáři svůj hlas na webových stránkách nejhorším stavbám ve městě.

Čtenáři nakonec vynesli na třetí místo maják u parku Michalov, který skončil hned za dopravní situací ve městě a vítězem – zdevastovanými romskými ghetty ve Škodově, Husově a Kojetínské ulici.

Mezi adepty na titul Ostuda Přerova byl i bronzový model města a nebo kašna na náměstí T. G. Masaryka, jejíž vzhled lidé kritizují.

Proč právě maják a bronzový model města?

Maják za 5 mega

„Na vybudování parkplovárny u řeky Bečvy s dominantou majáku se podařilo ukrojit částku pět milionů korun z porcování medvěda přerovskému poslanci Zdeňku Boháčovi,“ vrátil se do minulosti mluvčí magistrátu Bohuslav Přidal.

Obyvatelé města byli ale nakonec vzhledem majáku zklamaní. Namísto cihlové dominanty se totiž před třemi lety v parčíku objevilo dílo, připomínající spíše jeden z prvků dětského hřiště.

Zvelebení prostranství u řeky Bečvy se stavbou majáku přitom stálo 4,6 milionů korun, tedy přibližně tolik, jako stavba nového rodinného domu.

„Je to takové typicky přerovské. Cokoliv, co si člověk vymyslí a v Přerově není, by asi bylo důležitější než maják za pět milionů. Třeba oprava nádraží a nebo chodníků. Na druhou stranu, když se budou lidé vracet z okolních restaurací, může jim maják sloužit jako záchytný bod,“ řekla jedna z místních Ivana Fuchsová.

Na blbosti budeme mít vždycky

Trapas provázel i další projekt – bronzový model města před radnicí na náměstí T. G. Masaryka v Přerově. Maketa měla být totiž původně slavnostně představena veřejnosti na oslavách 750. výročí od povýšení Přerova na královské město.

Autor ale nestihl dílo dokončit, a tak museli radní model odhalit se zpožděním – v březnu roku 2007. Městskou kasu přišel model, zhotovený přímo k oslavám jubilea, na 1,7 milionu korun.

„Na blbosti budeme mít vždycky – nestačí nám bronzový model, ze kterého zloději postupně kradou díly, teď je to zase plechová trubka s hodinami, které se říká maják,“ nadával v té době starší muž. Bronzový model města se stal v minulosti terčem vandalů, opilci o něj rozbíjeli láhve a mizely z něj i některé díly.

Hodnocení radních

Přerovští radní se ale ve středu na své poslední tiskové konferenci před volbami pochválili.

„Na investice se v uplynulých čtyřech letech věnovala nebývalá částka – 1,2 miliardy. Podařilo se nám získat 400 milionů formou dotací, především z Regionálního operačního programu Evropské unie, ale také od státu a nebo Olomouckého kraje,“ zmínil přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD).

Za nejúspěšnější projekty považují radní stavbu autobusového nádraží, na niž se podařilo získat dotaci 100 milionů korun z ROP, zhruba stejného objemu byl i příspěvek od státu na stavbu nového Domova pro seniory.

„Rozšířila se síť cyklostezek, opravili jsme chodníky a silnice v místních částech, zbudovali nová parkoviště, modernizovali dětská hřiště a provedli zateplení školních budov,“ bilancoval vedoucí odboru rozvoje magistrátu Pavel Gala. Dotace se prý městu v uplynulých čtyřech letech podařilo získat na 75 projektů. Jediný záměr, který nevyšel, byla stavba víceúčelové haly v areálu Želatovských kasáren.