Lyžařům ale pobyt na horách znepříjemňuje vítr, změna počasí přinesla také sněhové srážky.

„Sněží již od poloh kolem 800 metrů, takže sněhové podmínky by se v lyžařských areálech o víkendu mohly zlepšit. Navíc by se měl utišit vítr,“ řekl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Vítr na Ovčárně včera dosahoval kolem sedmdesáti kilometrů v hodině, což ale podle Michala Klimeše není nic neobvyklého.

Omezený je provoz zatím na Červenohorském sedle, kde v provozu zůstávají dva vleky, v ostatních areálech se během všedních dnů přizpůsobují zájmu lyžařů.

Mimo provoz jsou již areály v Ostružné, Přemyslově a Lipová – Miroslav, kde se již vleky nespustí, provozovatelé se zimní sezonou definitivně rozloučili.

Pro vyznavače bílé stopy zůstávají nejkvalitněji upravené trasy mezi Červenohorským sedlem a Švýcárnou nebo v okolí Paprsku. Pro běžky jsou méně vhodné hřebenové partie, kde jsou holá, vyfoukaná místa.

Nejvíce sněhu leží stále na Ovčárně, kde hlásí přes metr přírodního sněhu, ostatní střediska nabízejí na sjezdovkách kolem třiceti centimetrů. Většinu povrchu ale tvoří technický sníh.

V Jeseníkách platí třetí stupeň lavinového nebezpečí. Před vstupem do lavinových katastrů Horská služba důrazně varuje. J

edna z největších lavin za poslední roky minulý víkend sjela ve Velkém kotli. Nikdo nebyl zraněn, lokalita leží mimo značené turistické stezky, nevede tudy ani žádná sjezdovka.