Podle přerovských hygieniků je ale případů lymské boreliózy nesrovnatelně více a nemoc je zákeřnější.

Nebezpečná nákaza totiž lidem nehrozí jen od infikovaného klíštěte, ale i po bodnutí ovádů, komárů či muchniček.

„V loňském roce jsme zaznamenali 81 případů lymských borelióz a letos je jich už šest. Když se pacientů ptáme na zdroj nákazy, tak se u dvaceti až třiceti procent z nich setkáváme s tím, že uvedou poštípání hmyzem - ovády, muchničkami či komáry. Pětadvacet procent lidí si vůbec neuvědomí, jak k nákaze přišli,“ řekla přerovská epidemioložka Eva Bernardová.

Narozdíl od virové klíšťové encefalitidy způsobuje lymskou boreliózu bakterie rodu Borrelia.

„Jedinou možností léčby jsou tedy antibiotika. U klíšťové encefalitidy napadá virus mozek a mozkové blány a následky mohou být pro pacienta fatální. Mnozí mají po prodělané nemoci i trvalé následky,“ dodala.

Loni devět nemocných klišťovkou

V loňském roce onemocnělo na Přerovsku závažnou klíšťovou encefalitidou devět lidí, letos hygienici zaznamenali jediný případ. Ten, kdo nepodcení očkování, má zpravidla vyhráno.

„Lidé se mohou nechat očkovat i v těchto dnech, protože existuje očkovací schéma pro teplé měsíce. Důležité je nepodcenit prevenci během pobytu v přírodě - neměli by sedat v lesních porostech s vysokou trávou, po každém pobytu v přírodě se prohlédnout a používat repelent. Do lesa by měli vstupovat raději po zpevněných plochách,“ řekla.

Důležité je také sledovat na portálu Českého hydrometeorologického ústavu, jaká je aktuální aktivita klíšťat. Ta je vyznačena čísly od nuly do desítky.

„Právě v tomto období bychom měli být zvýšeně opatrní, protože od úterý 8. května až do neděle 13. května platí stupeň číslo deset, což je nejvyšší riziko,“ uzavřela.