„Akci pořádáme již tradičně v budově místní Obecné školy. Poprvé jsme ji zorganizovali právě při příležitosti rekonstrukce této budovy. Tehdy se však nejednalo o soutěž, ale pouze o ochutnávku,“ vysvětlil hlavní organizátor celé akce Eduard Kozák.

Právě on a další členové Zahrádkářského svazu Lučice se před několika lety rozhodli uspořádat ve své obci zábavné odpoledne pro místní obyvatele. „V Lučicích nemáme hasiče, ani jinou organizaci, která obvykle zábavy pořádá. A tak jsme se rozhodli, že musíme něco podniknout sami,“ vysvětlil Kozák.

Akce se ujala natolik, že i letos zaplnili návštěvníci, navzdory mrazivému počasí, celou budovu Obecné školy. Velkou část tvořili ti, kteří se do akce zapojují každoročně: „My se účastníme pravidelně. Vloni jsme přispěli vlastním vzorkem pálenky, a tak byla moje žena v porotě. Letos jsme zde však pouze jako diváci,“ prozradil Jaroslav Čadra.

Na Lučické jablíčko se však dostavili i lidé z okolních vesnic. Z Nového Jičína přijel do Lučic například Břetislav Havel. „Já jsem přespolní. Do Lučic jsem si přijel poslechnout vnučku, která tu zpívá se sborem,“ prozradil.

Právě vystoupení dětského pěveckého sboru ze Základní umělecké školy Bělotín zahájilo celé odpoledne. Pak už se úkolu zhostili porotci, kteří ochutnávali celkem patnáct druhů pálenky. A aby jim jednotlivé vzorky nesplývaly, zapíjeli je vodou a zajídali kousky chleba.

„Byla jsem překvapená, jak měla každá pálenka úplně jiný charakter. Nebyly tam jen pálenky z jablek či švestek, ale také z broskví, malin a dalšího ovoce. Bylo to, jako bych čichala k parfémům. Člověk musel přemýšlet, jaký druh ovoce v nápoji je. Také jsem byla překvapená, že každá pálenka byla jiná co do ostrosti. Důležitý byl nejen první dojem, ale také druhé ochutnání,“ prozradila svoje dojmy členka poroty Kateřina Gavlasová, pro niž bylo ochutnávání pálenky zcela novou a zajímavou zkušeností.

V soutěži o nejlepší jablkový koláč se sešlo celkem osm druhů. Do jejich hodnocení se mohl zapojit každý. Stačilo jen, aby si dotyčný vybral mezi koláči svého favorita a udělilmusvůj hlas. Po dlouhém a důkladném „koštování“ vybrali porotci za nejlepší pálenku nápoj Marie Harabišové. V kategorii nejlepší koláč získala nejvíce hlasů Jana Světnická.

Po slavnostním vyhlášení výsledků a předání cen výhercům se v sále rozpoutala taneční zábava. Ta skončila až v časných ranních hodinách.

Umístění

Pálenka:

  • 1. místo: Marie Harabišová
  • 2. místo: Lucie Mánková
  • 3. místo: Soňa Kozáková
  • Koláč:

  • 1. místo: Jana Světnická
  • 2. místo: Lucie Čechová
  • 3. místo: Zuzana Kozáková
  • Pavlína Chmelařová